Zřicenina hrádku. Bez zmínky v historických pramenech, patrně byl postaven králem jako strážní hrad v 2. pol. 13. stol. Nálezy keramiky z obd. 13.–15. stol. Hrádek pravděpodobně zanikl požárem v době husitských vpádů.
Hlavní obrázek místa
Zbytky věže
© Roman Řezáč 07/2005
Pozůstatky hrádku leží na protáhlém ostrohu, výrazně vybíhajícího do ohybu Borinského potoka, necelé 2 km jihovýchodně od obce Borinka. Na hrádek vede žlutá značka z rozcestí příznačně nazvaného Pod dračím hrádkom. Vznik hrádku, o kterém nejsou z dostupných pramenů známé žádné zmínky, je patrně výsledkem královské iniciativy v 2.polovině 13.století. Už z dispozice hrádku se dá usuzovat, že jeho účelem nebyla sídelní funkce, ale že šlo o strážný objekt. Tuto funkci potvrzuje i výhodné postavení, přímo nad cestou v údolí potoka, odkud ji mohl bez problémů kontrolovat. A protože touto cestou se dají několika průsmyky projít napříč celé Malé Karpaty, nabízí se tak jasně jeho konkrétní možný účel. Podle nálezů keramiky se život na hrádku dokládá v období 13. až 15.století. Existuje také názor, který ztotožňuje Dračí hrádok s objektem zvaným Drach-kugel-schlos, jehož rytina z roku 1563 vznikla při příležitosti korunovace Maxmiliána II. a je uložena v Bratislavské městské galerii. Je na ní vidět stojící objekt, předpokládaný Dračí hrádek a tím by byla potvrzena jeho existence ještě v polovině 16.století. Znamenalo by to, že by často uváděný názor, že hrádek zanikl požárem v době husitských vpádů na Slovensko je nesprávný nebo byl hrádek po té opravený a život na něm ještě nějaký čas pokračoval. Samotné jádro hrádku je asi 20 m široké a přes 100 m dlouhé. Jak byla využita celá jeho plocha je otázkou. Zachovaná zůstala do dnešní doby jen část hranolové věže v jejím čele. Měla rozměry 10 x 10m a nejvyšší střep zdiva má dnes asi 2 m výšky. Archeologický výzkum pod vedením profesora V.Ondroucha v době 2.světové války odkryl za věží ještě zděné stavení o rozměrech 10.9 x 9.1m, které mělo 90 cm silné zdi. Tutéž budovu téměř s jistotou odkryl druhý výzkum provedený Z.Farkašem v roce 1993. Pod věží ale byla potvrzena existence brány a tím i cesta…  číst dále
Roman Řezáč, 21.7. 2005
Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

 Pajštún
 Stupava
 Biely Kameň
 kaple sv. Rozálie
 Sandberg
 městské opevnění
 Michalská brána
 Pezinok
 mariánsky sloup
 Primaciálny palác
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Bratislavský hrad
 katedrála sv. Martina
 socha Svätopluka
 morový sloup
 Ivanka pri Dunaji
 Devín
 Bernolákovo
 Čeklís
 Röthelstein
 Hainburg
 městské opevnění
 Modra
 Malinovo
 karner sv. Leonarda
Základní informace místa
ID místa: 3326
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama