Zřicenina hrádku. Bez zmínky v historických pramenech, patrně byl postaven králem jako strážní hrad v 2. pol. 13. stol. Nálezy keramiky z obd. 13.–15. stol. Hrádek pravděpodobně zanikl požárem v době husitských vpádů.
Hlavní obrázek místa
Zbytky věže
© Roman Řezáč 07/2005
Pozůstatky hrádku leží na protáhlém ostrohu, výrazně vybíhajícího do ohybu Borinského potoka, necelé 2 km jihovýchodně od obce Borinka. Na hrádek vede žlutá značka z rozcestí příznačně nazvaného Pod dračím hrádkom. Vznik hrádku, o kterém nejsou z dostupných pramenů známé žádné zmínky, je patrně výsledkem královské iniciativy v 2.polovině 13.století. Už z dispozice hrádku se dá usuzovat, že jeho účelem nebyla sídelní funkce, ale že šlo o strážný objekt. Tuto funkci potvrzuje i výhodné postavení, přímo nad cestou v údolí potoka, odkud ji mohl bez problémů kontrolovat. A protože touto cestou se dají několika průsmyky projít napříč celé Malé Karpaty, nabízí se tak jasně jeho konkrétní možný účel. Podle nálezů keramiky se život na hrádku dokládá v období 13. až 15.století. Existuje také názor, který ztotožňuje Dračí hrádok s objektem zvaným Drach-kugel-schlos, jehož rytina z roku 1563 vznikla při příležitosti korunovace Maxmiliána II. a je uložena v Bratislavské městské galerii. Je na ní vidět stojící objekt, předpokládaný Dračí hrádek a tím by byla potvrzena jeho existence ještě v polovině 16.století. Znamenalo by to, že by často uváděný názor, že hrádek zanikl požárem v době husitských vpádů na Slovensko je nesprávný nebo byl hrádek po té opravený a život na něm ještě nějaký čas pokračoval. Samotné jádro hrádku je asi 20 m široké a přes 100 m dlouhé. Jak byla využita celá jeho plocha je otázkou. Zachovaná zůstala do dnešní doby jen část hranolové věže v jejím čele. Měla rozměry 10 x 10m a nejvyšší střep zdiva má dnes asi 2 m výšky. Archeologický výzkum pod vedením profesora V.Ondroucha v době 2.světové války odkryl za věží ještě zděné stavení o rozměrech 10.9 x 9.1m, které mělo 90 cm silné zdi. Tutéž budovu téměř s jistotou odkryl druhý výzkum provedený Z.Farkašem v roce 1993. Pod věží ale byla potvrzena existence brány a tím i cesta…  číst dále
Roman Řezáč, 21.7. 2005

Komentáře

Slovensko, Bratislavský,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 3326
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama