busta spisovatele Rudolfa Slobodu

Bratislava-Devínska Nová Ves
Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel. Pomník darovalo Ministerstvo kultury Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je Alexander Ilečko. Bratislavská městská část ji osadila v roce 1998. Výhrady jsou ale k nevhodnému podstavci i k místu, kde pomník stojí.
Hlavní obrázek místa
Busta spisovatele Rudolfa Slobodu v bratislavské části Devínská Nová Ves
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislavská městská část Devínská Nová Ves se nachází v severozápadní části města. Pustu spisovatele Rudolfa Slobodu najdeme v centru staré části obce, na křižovatce ulic Podhorská a Slovinec, asi 200 m vzdušnou čarou jihozápadně od kostela Ducha Svatého.
Pavel Vítek, 9.11. 2020

  historie

  Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel, který žil v letech 1938–1995. Časopisecky začal publikovat povídky v době svých studií na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Studium nedokončil a odjel do Ostravy, kde pracoval jako horník a jako dělník ve Vítkovických železárnách. Domů na Slovensko se vrátil až v roce 1965, po vydání svého prvního románu. Nadále se pak věnoval až do své smrti v

  Pavel Vítek, 9.11. 2020

  popis

  Pomník spisovatele Rudolfa Slobodu Ministerstvo kultury darovalo Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je akademický sochař Alexander Ilečko. Na hranolovém podstavci je umístěna kovová busta Rudolfa Slobodu. Na stěně podstavce je tabule s nápisem: Rudolf Sloboda se narodil v Devínskej Novej Vsi. Bratislavská městská část ji potom narychlo osadila na křižovatce ulic Slovinec a Podhorská v roce 1998. Ale už v roku 2008 se v

  Pavel Vítek, 9.11. 2020


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Bratislavský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15350
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15350
  Uveřejněno: 9.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama