busta spisovatele Rudolfa Slobodu

Bratislava-Devínska Nová Ves
Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel. Pomník darovalo Ministerstvo kultury Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je Alexander Ilečko. Bratislavská městská část ji osadila v roce 1998. Výhrady jsou ale k nevhodnému podstavci i k místu, kde pomník stojí.
Hlavní obrázek místa
Busta spisovatele Rudolfa Slobodu v bratislavské části Devínská Nová Ves
© Pavel Vítek 08/2019
Bratislavská městská část Devínská Nová Ves se nachází v severozápadní části města. Pustu spisovatele Rudolfa Slobodu najdeme v centru staré části obce, na křižovatce ulic Podhorská a Slovinec, asi 200 m vzdušnou čarou jihozápadně od kostela Ducha Svatého.
Pavel Vítek, 9.11. 2020

  historie

  Rudolf Sloboda byl slovenský spisovatel, který žil v letech 1938–1995. Časopisecky začal publikovat povídky v době svých studií na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Studium nedokončil a odjel do Ostravy, kde pracoval jako horník a jako dělník ve Vítkovických železárnách. Domů na Slovensko se vrátil až v roce 1965, po vydání svého prvního románu. Nadále se pak věnoval až do své smrti v

  Pavel Vítek, 9.11. 2020

  popis

  Pomník spisovatele Rudolfa Slobodu Ministerstvo kultury darovalo Devínskej Novej Vsi. Autorem busty je akademický sochař Alexander Ilečko. Na hranolovém podstavci je umístěna kovová busta Rudolfa Slobodu. Na stěně podstavce je tabule s nápisem: Rudolf Sloboda se narodil v Devínskej Novej Vsi. Bratislavská městská část ji potom narychlo osadila na křižovatce ulic Slovinec a Podhorská v roce 1998. Ale už v roku 2008 se v

  Pavel Vítek, 9.11. 2020
  Základní informace místa
  ID místa: 15350
  Typ místa: pomník, památník
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 9.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.


  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama