Barokní kostel nahradil v obci starší farní kostel (kostel v obci prvně zmiň. r. 1315, vyhořel někdy po r. 1705). Nový kostel byl postaven v l. 1758 - 1773, patrně podle návrhu stavitele Františka Ignáce Préea. Kostel byl opraven r. 1994. Vnitřní zařízení pochází převážně z obd. výstavby kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Jaroslav Valečka, 05/2013

Graficke pismenko Kostel Všech svatých stojí uprostřed návsi obce Hředle. Není přesně známo, kdy byl kostel v obci založen, prvně je zmiňován roku 1315 jako farní. Znovu se kostel zmiňuje až v 17. století, kdy se zde střídali faráři z okolních vesnic. Kostel původně obklopoval hřbitov. V letech 1697 - 1705 byl kostel opraven. Původní kostel byl dřevěný a vedle něho stála dřevěná zvonice. Kostel někdy později zanikl, zřejmě vyhořel.
V letech 1758 - 1773 byl postaven nový barokní kostel, patrně podle návrhu českého barokního stavitele jménem František Ignác Prée. Roku 1882 byl kostel opět povýšen na farní. Roku 1994 byl kostel opraven (kompletní oprava střech a fasády kostela). Od roku 2004 je farnost Hředle připojena k farnosti Nové Strašecí, bohoslužby se zde konají nepravidelně.
Jaroslav Valečka, E.H. podle http://www.hredle.cz, http://www.nove-straseci.eu, Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977, 13.5. 2013

  popis

  Jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem a sakristií v ose, s věží před západním průčelím. Fasáda je členěna pásy, okna jsou pravoúhlá, se segmentovými záklenky. Západní průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem, hlavní a vedlejší vchod s pravoúhlým ostěním. Věž kostela stojí mezi dvěma točitými schodišti, vedoucími na hudební kruchtu a do zvonice. Vnitřek kostela je zaklenut plackami, zdobenými štukovými vykrajovanými zrcadly, stěny jsou

  E.H. podle Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., Academia 1977, Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém 39. Politický okres rakovnický II. (1913), 13.5. 2013
  Zvony jsou umístěny na zvonové stolici z dubových trámů, s vyřezaným letopočtem 1767. Na větším zvonu, 0,85 m vysokém jsou české nápisy, v nichž je mj. uveden letopočet zhotovení zvonu - 1606 - a jméno zvonaře Daniela Tapinea. Daniel Tapineus byl jeden z největších mistrů zvonařských své doby a na zvon umístil i svůj znak. Menší zvon, 0,55 m vysoký, zvaný Prokop, pocházel z r. 1748, po rozbití byl přelit pražským sochařem Carlem Bellmanem v

  Jaroslav Valečka, Zdroj: www.hredle.cz, Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém 39. Politický okres rakovnický II. (1913), 16.5. 2013


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Hředle