Románský hrad Andechů z 11. stol. zanikl r. 1133. Na jeho místě vystavěn nový hrad. Ve 2. pol. 16. stol. hrad velkoryse renesančně přestavěn arcivévodou Ferdinandem II. Od r. 1919 majetkem státu. Sbírky zbraní, portrétů a přírodních kuriozit.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek Ambras
označován jako tzv. Horní zámek - vlastní jádro původního gotického hradu. Na jeho úpatí se nachází cenný renesanční tzv. Španělský sál.
© Jan P. Štěpánek 03/2009
Hrad a zámek Ambras – renesanční perla Tyrolska. Zámek tvoří výraznou dominantu krajiny údolí řeky Inn sevřené mezi alpské velikány v okolí Innsbrucku, hlavního města rakouského Tyrolska. Ambras se nachází na jižních svazích údolí, necelých 10 minut jízdy jihovýchodně od historického centra rakouského Innsbrucku. Zámek, původně středověký hrad, byl sídlem držitelů a vládců Tyrolska. Největší sláva Ambrasu je spjata s osobou arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského, jehož osoba je též spjatá s osudy Českých zemí.
Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009
popis

Zámek je tvořen dvěmi částmi. Starším Horním zámkem (hradem) a mladším tzv. Dolním zámkem. Horní zámek je vlastním starším hradem, jehož většina hmoty je středověkého původu s pozdějšími renesančními přístavbami a úpravami. Jádro hradu je tvořeno palácovými stavbami přistavěnými k původní obvodové hradbě na půdoryse nepravidelného oválu, které mezi sebou svírají pravidelné obdélné nádvoří. Hrad prošel postupným vývojem. Nejstarší částí je pravděpodobně nepravidelná lichoběžníková stavba (věž), jejíž hmota je obsažena v jihozápadním nároží hradu. Postupně byla palácovými stavbami zastavěna severní strana jádra hradu a také jižní. V západním průčelí se – stejně jako i dnes – nacházela původní hradní brána, později překrytá hmotou dnešního vstupního západního křídla. Stejně tak východní konec hradu. Z obvodu hradu vystupuje pouze na severovýchodě nakoso postavená čtvercová hmota hradní kaple (původní bašty) s polygonálně ukončeným…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009

historie

První zprávy o Ambrasu, nazývaného také původně jako Amras či Omras, pocházejí již z časného 11. století. Tedy dlouho před tím, než se nedaleký Innsbruck stal vůbec městem, byl hrad Ambras znám jako centrum regionu a sídlo hrabat z Andechu, kteří původně pocházeli z Horního Bavorska. Z původního andechovského hradu se po jeho zničení v roce 1133 nezachovalo zhola nic. Později hrad přešel dědictvím z rodu Andechů do majetku tyrolského knížete. Toto časně středověké období lze vysledovat v některých konstrukcích tzv. Horního hradu. Ten představuje nejstarší část hradního komplexu, jeho vlastní jádro. To bylo koncipováno zprvu jako sídelní avšak velmi dobře opevněný hrad. Jeho pevnostní složka byla postupně potlačována na úkor pohodlí jeho majitelů. Zvláště jeden z nich, arcivévoda Ferdinand II. (1529–1595) se zasloužil o velkorysou renesanční přestavbu nepohodlného středověkého hradu v renesanční sídlo. Vrcholem jeho stavební…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 22.3. 2009

okruhy, vstupné

Zámek presentuje hned několik velmi zajímavých expozic. Základ všech tvoří cenné a kuriozní sbírky arcivévody Ferdinanda II. a jeho tajné manželky Filipiny Welserové. Za shlédnutí stojí především bohaté kolekce renesančních chladných zbraní, zbroje a brnění. Dále pak vzácné knihy, obrazová galerie portrétů příslušníků habsburského rodu z 15. až 19. století a sbírka přírodních kuriozit.

22.3. 2009

Půdorys místa

půdorys Ambrasu z konce 19. století, orientace k severozápadu
© info na místě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Rakousko, Tyrolsko,

Místa v okolí

 Ottoburg
Kontaktní informace
Schloss Ambras
A-6020 Innsbruck
Schloss Straße 20
Tel: +43 1 525 24- 4802
http://www.khm.at/en/ambras-castle
info.ambras@khm.at
Základní informace místa
ID místa: 7580
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama