Dřevěná rozhledna (17,5 m, 552 m n. m.) je již třetí dřevěnou rozhlednou na Vyhlídce - první byla postavena r. 1894 (stržena pro špatný stav ve 20. l. 20. stol.), druhá byla postavena r. 1934 (zanikla na přel. 60. a 70. l. 20. stol.). R. 2001 zde postavila Lesní správa města Krnov novou rozhlednu.
Hlavní obrázek místa
© Turictické informační centrum Krnov 2013
Dřevěná rozhledna na vrchu Vyhlídka nad osadou Ježník. Postavena a otevřena pro veřejnost r. 2001. K rozhledně vede z Krnova (přes osadu Ježník) červená turistická značka. Vstup na rozhlednu je zdarma.
9.7. 2013
historie

Dřevěná rozhledna (17,5 m, 552 m n. m.) byla postavena roku 2001. Tato rozhledna je na vrchu Vyhlídka již třetí rozhlednou v pořadí. První dřevěná rozhledna (15 m) zde byla postavena roku 1894 krnovskou sekcí Moravskoslezského sudetského horského spolku pod vedením inspektora drah Johanna Halusky, za podpory knížete Liechtensteina a města Krnova. Pro špatný stav byla rozhledna ve 20. letech 20. století stržena. 13.5.1934 byla na kopci Vyhlídka slavnostně otevřena druhá dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit začátkem roku krnovský Okrašlovací spolek. Rozhledna měla praktický stejnou podobu jako ta první. Rozhledna zanikla někdy na přelomu 60. a 70. let 20. století. Současná dřevěná rozhledna s betonovými patkami byla záměrně navržena tak, aby svým vzhledem co nejvíce připomínala předchozí stavby. Projekt dřevěné části vypracoval ing. Vladimír Šarman ze Stavitelství SaV Krnov, projekt základů ing. Herel Daneš. Novou rozhlednu nechala postavit Lesní správa města…  číst dále

E.H. podle Naše rozhledny, Pavel Miškovský, nakl. Dokořán r. 2008; http://rozhledny.webzdarma.cz; http://krnov.cz, 9.7. 2013

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Hošťálkovy
 Kobylí
 Brantice
 evangelický kostel
 Linhartovy
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Zátor
 Burkvíz
 Cvilín
 Cvilín
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 zvonice
 Vartnov
 Město Albrechtice
 kostel sv. Jiří
 Město Albrechtice
 Sosnová
 Branice
 Sosnová
 Široká Niva
 Široká Niva
 Dolní Holčovice
 Hynčice
 Eldorado
 Slezské Rudoltice
 Tlustá Berta
 kosárna
 větrný mlýn
 Hrozová
 hrobka rodu Bellegarde
 Velké Heraltice
 Loděnice
 Matějovická jeskyně
 Neplachovice
 Bruntál
 panský dům
 Holasovice
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Štemplovec
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 11286
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama