Dřevěná rozhledna (17,5 m, 552 m n. m.) je již třetí dřevěnou rozhlednou na Vyhlídce – první byla postavena r. 1894 (stržena pro špatný stav ve 20. letech 20. stol.), druhá byla z r. 1934 (zanikla na přel. 60. a 70. let 20. stol.). R. 2001 zde postavila Lesní správa města Krnov novou rozhlednu.
Hlavní obrázek místa
© Turictické informační centrum Krnov 2013
Dřevěná rozhledna na vrchu Vyhlídka nad osadou Ježník. Postavena a otevřena pro veřejnost r. 2001. K rozhledně vede z Krnova (přes osadu Ježník) červená turistická značka. Vstup na rozhlednu je zdarma.
9.7. 2013
historie

Dřevěná rozhledna (17,5 m, 552 m n. m.) byla postavena roku 2001. Tato rozhledna je na vrchu Vyhlídka již třetí rozhlednou v pořadí. První dřevěná rozhledna (15 m) zde byla postavena roku 1894 krnovskou sekcí Moravskoslezského sudetského horského spolku pod vedením inspektora drah Johanna Halusky, za podpory knížete Liechtensteina a města Krnova. Pro špatný stav byla rozhledna ve 20. letech 20. století stržena. 13.5.1934 byla na kopci Vyhlídka slavnostně otevřena druhá dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit začátkem roku krnovský Okrašlovací spolek. Rozhledna měla praktický stejnou podobu jako ta první. Rozhledna zanikla někdy na přelomu 60. a 70. let 20. století. Současná dřevěná rozhledna s betonovými patkami byla záměrně navržena tak, aby svým vzhledem co nejvíce připomínala předchozí stavby. Projekt dřevěné části vypracoval ing. Vladimír Šarman ze Stavitelství SaV Krnov, projekt základů ing. Herel Daneš. Novou rozhlednu nechala postavit Lesní správa města…  číst dále

E.H. podle Naše rozhledny, Pavel Miškovský, nakl. Dokořán r. 2008; http://rozhledny.webzdarma.cz; http://krnov.cz, 9.7. 2013

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Hošťálkovy
 Kobylí
 Brantice
 evangelický kostel
 Linhartovy
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Zátor
 Burkvíz
 Cvilín
 Cvilín
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 zvonice
 Vartnov
 Brunerova vila
 kostel sv. Jiří
 Město Albrechtice
 Sosnová
 Branice
 Sosnová
 Sosnová
 Široká Niva
 Široká Niva
 Hynčice
 Dolní Holčovice
 Eldorado
 Slezské Rudoltice
 Tlustá Berta
 kosárna
 větrný mlýn
 Hrozová
 Na Skalce
 Strážnice
 hrobka rodu Bellegarde
 Velké Heraltice
 Loděnice
 Matějovická jeskyně
 Neplachovice
 Holasovice
 panský dům
 Bruntál
 Stará radnice
 městské hradby
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Štemplovec
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 11286
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama