Barokní poutní kostel sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie vybudován nad Krnovem v letech 1722 - 27. V r. 1786 vykoupen krnovskými měšťany před nařízenou demolicí. R. 1795 znovu otevřen. V r. 1945 vážně poškozen a následně nákladně opraven.
Hlavní obrázek místa
Pohled na poutní kostel od hradu Cvilína
© Jan P. Štěpánek, 11/2006
Ke kostelu vede 4 km dlouhá turistická stezka ze železniční stanice Krnov přes město. Ke kostelu se stoupá po barokním schodišti o 222 stupních. Stezka vede dále ke zřícenině hradu Cvilín.
27.4. 2005
turistické

Významná a výrazná dominanta Krnovska – poutní kostel sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie na Kopečku. Areál s kostelem se nachází jihovýchodně nad městem, na tzv. Předním Cvilínském kopci. Stavba pocházející z let 1722 – 27 měla být dokonce za císaře Josefa II. uzavřena a zbořena, naštěstí jej zachránili krnovští měšťané, jež stavbu vykoupili a uchovali tak tuto skvostnou barokní svatyni po dnešní generace.

Jan P. Štěpánek, 14.11. 2006

historie

Historie poutního kostela na Cvilíně

Dávná historie poutního místa je opředena pověstmi sahající až do doby vlády Přemysla Otakara II. (1253-1278), kdy zde měla být uctívána soška (obraz?) Sedmibolestné Panny Marie. V první polovině 13. stol. je do našich zemí uveden františkánský řád minoritů, který v r. 1273 přichází i do Krnova, do jehož historie se nesmazatelně zapsal. Zakladatelem poutního místa Cvilín je člen minoritského řádu P. Kornelius Ottweiler, který inicioval zřízení dřevěné kaple sv. Kříže a Bolestné Panny Marie v r. 1684. Do dnešní podoby byl kostel uveden kvardiánem minoritského konventu v Krnově P Bedřichem Kubínem v letech 1722-27. Stavbu provedli A.a G. Gans, otec a syn, stavitelé z Krnova.Nádherná fresková výzdoba pochází od brněnského maliře Františka Ecksteina. V r. 1786 byl kostel z nařízení císaře Josefa II. uzavřen, měl být zbořen, byl však vykoupen čtyřmi krnovskými měšťany (A. Philieb, H. Schmidt, C. Quesker, M. Weiss) za 406 zlatých.…  číst dále

http://www.ado.cz/poutni/cvilin/cvilin.htm, 27.4. 2005

otvíračka

Kostel je přístupný zřejmě jen v době konání náboženských poutí: začínají 30. 4. a končí dušičkovou poutí na počátku listopadu. Mše sv. v tomto období (mimo poutě) jsou každou nedělí v 10:00 h. Hlavní pouť je v neděli blíže k svátku Bolestné Panny Marie (15.9.). Mariánské svátky (poutě) se slaví v neděli blíže k svátku, mše sv.: 8:00, 10:00 h.

http://www.ado.cz/poutni/cvilin/cvilin.htm, 27.4. 2005

Komentáře

30.7.2012 17:50 Franta Škrobánek
V neděli 29.7.12 jsem šel do poutního místa Panny Marie Sedmibolestné.Mše svatá v 10.00 hodin,atomosféra v chrámu pod vedením otce,úklid okolí,křížová cesta,vše super a zaslouží si poděkování.
Schodiště,zvláště kolem krásně zrenovované kaple a v blízkosti nádherného nového dřevěného kříže však potřebuje úklid /pet láhve,rozbité sklo atd/.Pro jednoho člověka práce asi na 2 hodiny.
Srdečný dík za krásné chvíle,které jsem tam prožil a veliký dík za Vaši práci!
Franta Škrobánek
747 87 Budišov nad Budišovkou
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Cvilín
 Cvilín
 radnice
 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 Branice
 Vartnov
 zvonice
 Ježník
 Brantice
 Kobylí
 Hošťálkovy
 kostel sv. Tekly
 Sosnová
 Sosnová
 Loděnice
 Linhartovy
 Sosnová
 Zátor
 Holasovice
 Neplachovice
 hrobka rodu Bellegarde
 Velké Heraltice
 Štemplovec
 kostel sv. Jiří
 Burkvíz
 Hraniční vrch
 Držkovice
 Držkovice
 větrný mlýn
 Slezské Rudoltice
 Šibenice
 Město Albrechtice
 Hrozová
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Hynčice
 městské koupaliště
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 3051
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

reklama