Kostel byl postaven v letech 1801-1802 v empírovém slohu a r. 1802 byla vedle něj vybudována fara. V r. 1840 zhotovil malíř Liechtensteinů Jan Dalinger obraz na hlavní oltář kostela. V r. 2008 byla budova fary zrekonstruována a dnes slouží jako penzion. Kostel je filiální.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Dolní Morava (německy Nieder Mohrau) je obec v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která protéká celou obcí od severu k jihu. K obci Dolní Morava patří místní části Horní Morava a Velká Morava. Obec, jejíž část leží historicky v Čechách a část na Moravě, je známá zejména svým horským lyžařským střediskem. Její dominantou je filiální kostel stojící v nadmořské výšce 633 m. Obec je rekreační oblastí a turistika je také hlavní zdroj příjmů jejích obyvatel. Jako penzion dnes proto slouží i budova fary z r. 1802. Na okraji obce je zděná kaplička z 18. stol.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/? a další, 2.6. 2016

  historie

  Ves byla založena při kolonizaci, kterou na tomto území prováděli Žampachové z Potštejna. Poprvé se uvádí v roce 1577, kdy část panství prodal Jan Burian Žampach z Potštejna Zdeňkovi z Valdštejna. Ves byla dříve přifařena ke Kolštejnu, později k Hanušovicím, poté k městečku Krumperky (od r. 1949 Podlesí) a od roku 1725 k farnosti v Malé Moravě. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. První

  Luděk Vláčil- zdroj: http://www.turistika.cz, http://www.vychodni-cechy.info a další, 2.6. 2016

  popis

  Jednolodní stavba obdélného půdorysu s trojbokým presbytářem je omítnuta bílými fasádami a zastřešena sedlovou střechou. V západním průčelí má věž vystupující mělkým rizalitem z fasády. Věž ukončuje osmiboká báň s lucernou. K západnímu průčelí je přistaveno dvouramenné kryté schodiště. Na zídce před kostelem stojí barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého, sv. Jiří, sv. Prokopa a archanděla

  Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/?, 6.6. 2016
  Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Morava

  Místa v okolí

   Stezka v oblacích
   Vojenské muzeum
   muzeum celnictví
   městské muzeum
   městská spořitelna
   kostel sv. Linharta
   pramen řeky Moravy
   Králický Sněžník
   Międzylesie
   kostel sv. Matouše
   kostel sv. Mikuláše
   vodopád Wilczki
   Suchý vrch
   kaple sv. Rocha
   Pleče
   kostel sv. Wolfganga
   Mlýnický dvůr
   Bohdíkov
   Szczerba
   kostel Všech svatých
   Bystřec
  Základní informace místa
  ID místa: 12813
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 6.6.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama