Kostel byl postaven v letech 1801-1802 v empírovém slohu a r. 1802 byla vedle něj vybudována fara. V r. 1840 zhotovil malíř Liechtensteinů Jan Dalinger obraz na hlavní oltář kostela. V r. 2008 byla budova fary zrekonstruována a dnes slouží jako penzion. Kostel je filiální.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Dolní Morava (německy Nieder Mohrau) je obec v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která protéká celou obcí od severu k jihu. K obci Dolní Morava patří místní části Horní Morava a Velká Morava. Obec, jejíž část leží historicky v Čechách a část na Moravě, je známá zejména svým horským lyžařským střediskem. Její dominantou je filiální kostel stojící v nadmořské výšce 633 m. Obec je rekreační oblastí a turistika je také hlavní zdroj příjmů jejích obyvatel. Jako penzion dnes proto slouží i budova fary z r. 1802. Na okraji obce je zděná kaplička z 18. stol.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/? a další, 2.6. 2016
popis

Jednolodní stavba obdélného půdorysu s trojbokým presbytářem je omítnuta bílými fasádami a zastřešena sedlovou střechou. V západním průčelí má věž vystupující mělkým rizalitem z fasády. Věž ukončuje osmiboká báň s lucernou. K západnímu průčelí je přistaveno dvouramenné kryté schodiště. Na zídce před kostelem stojí barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého, sv. Jiří, sv. Prokopa a archanděla Michaela z 1. třetiny 18. století nahrazující původní nedochované podstavce.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/?, 6.6. 2016

historie

Ves byla založena při kolonizaci, kterou na tomto území prováděli Žampachové z Potštejna. Poprvé se uvádí v roce 1577, kdy část panství prodal Jan Burian Žampach z Potštejna Zdeňkovi z Valdštejna. Ves byla dříve přifařena ke Kolštejnu, později k Hanušovicím, poté k městečku Krumperky (od r. 1949 Podlesí) a od roku 1725 k farnosti v Malé Moravě. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. První doloženou církevní stavbou na tomto místě je až kostel sv. Aloise postavený v roce 1801 v empírovém slohu. Je však možné, že zde již dříve byla nějaká dřevěná kaple. V roce 1802 byla vedle kostela postavena fara. Proto roku 1802 začínají fungovat místní matriky a archiv. V roce 1840 zhotovil malíř Liechtensteinů Jan Dalinger obraz na hlavní oltář kostela. V roce 1958 byl kostel zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Před kostel byly v 80. letech 20. století umístěny sochy z 1. třetiny 18. století…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.turistika.cz, http://www.vychodni-cechy.info a další, 2.6. 2016

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Morava

Místa v okolí

 Stezka v oblacích
 Vojenské muzeum
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 kostel sv. Linharta
 pramen Moravy
 Międzylesie
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 kostel sv. Mikuláše
 vodopád Wilczki
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Pleče
 kostel sv. Wolfganga
 Mlýnický dvůr
 Bohdíkov
 Szczerba
 kostel Všech svatých
 Bystřec
Základní informace místa
ID místa: 12813
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama