Krytý dřevěný most s kamennými pilíři, který pod Lenorou sloužil k zachycování plaveného dřeva, jeho evidenci a následné další expedici po Vltavě do vnitrozemí. Dnes možnost pěšího přechodu, rybaření a koupání.
Hlavní obrázek místa
Návodní strana mostu z pravého břehu Vltavy
© Ivan Grisa 07/2010
Graficke pismenko Rechle se nacházejí pod silnicí I/39 mezi posledními domy Lenory a železničním přejezdem s tratí do Volar. Jediný pěší přístup od obce, železniční zastávky Lenora zastávka i nejbližšího parkoviště u zrušené sklářské manufaktury vede po této frekventované silnici a následně po pěšině k řece. Rechle lze využít k přechodu Teplé Vltavy, blízko od nich však na pravém břehu vede hranice I. zóny NP Šumava Malá Niva, kam je vstup zakázán. Pravý břeh u rechlí nabízí možnost vstupu do vody, jejíž teplota je i v horkých dnech velmi osvěžující.
Ivan Grisa, 7.8. 2010

  historie

  Rechle v Lenoře
  Jeden ze zachovalých výčetných mostů v prostoru Šumavy najdeme na Teplé Vltavě pod Lenorou. Hlavním účelem těchto staveb bylo zachycování polenového dříví, splavovaného z míst těžby, k provedení evidence a roztřídění k další expedici. Mezi mohutnými kamennými pilíři byly v době plavení (většinou zjara) nataženy zábrany. Horní krytá lávka sloužila k obsluze a inspekci. Lenorské rechle jsou jediným zcela autenticky dochovaným zařízením tohoto

  Ivan Grisa, dle H. Hlušičková a kol.: Technické památky Čech, Moravy a Slezska, Libri 2002, 7.8. 2010
  Základní informace místa
  ID místa: 6213
  Typ místa: most
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?6213
  Uveřejněno: 30.9.2010
  Geolokace místa
  WGS84   N 48° 55' 19.48"
  E 13° 48' 22.80"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihočeský kraj
  Okres:  Prachatice  (PT)
  Obec: Lenora
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu