zámek Blatnica

Prónaiovská kúria, Múzeum Karola Plicku
Barokně-klasicistní kúrii (zámek) založili Prónaiové, kteří byly původně ve službách Révaiů. Kolem r. 1785 ji nechali přestavět. V r. 1921 se zde natáčel první slovenský celovečerní hraný film Jánošík. Od r. 1988 sloužila jako muzeum Karola Plicku. Od r. 2015 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Blatnica se nachází na Slovensku v krásné krajině Turčianské kotliny v podhůří Velké Fatry asi 17 km jižně od Martina. Na území Blatnice je několik zajímavých památek. K těm nejvýznamnějším patří zřícenina blatnického hradu, přímo v obci jsou dvě vedle sebe stojící šlechtická sídla rodu Prónaiů, přízemní kúria (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {zámek}) někdy též uváděná jako kaštěl (honosnější šlechtické sídlo) a mladší dvoupodlažní kaštěl. Prónaiovská kúria je se svým krásným kruhovým portikem s kopulí a hospodářskou přístavbou ojedinělá. V okolí obce je i několik archeologických lokalit jako výšinné hradiště a jeskyně, v níž byly nalezeny stopy působení pravěkých lovců. V obci bylo nalezeno mnoho významných nálezů jako například tzv. Blatnický meč z 8.-9. století.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.blatnica.sk/obec.html, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 9.11. 2017
historie

Ves Blatnica se připomíná od poloviny 13. století. Koncem století byl nedaleko vybudován stejnojmenný hrad strážící důležitou obchodní cestu později nazývanou Magna via. Osud vsi byl spjat s blatnickým panstvím a hradem, které až do roku 1539, kdy jej získaly Révaiové (slovensky Révaiovci, maďarsky Révay), často měnilo majitele. Na konci 17. století se do vsi dostal rod Prónaiů (slovensky Prónaiovcov, Prónayovcov, maďarsky Prónay) z řad nižší šlechty, který byl v hospodářských službách Révaiů, od nichž zde získal polnosti. Prónaiové si zde časem (zřejmě počátkem 18. stol.) postavila také obdélníkovou přízemní kúrii (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {zámek}). V 18. století majetek i postavení blatnické větve rodu vzrostlo a Prónáiové se později píší s predikátem "z Pravna a Blatnice" (von Tóth-Próna und Blatnicza, Tótprónai és blatnicai). Do barokně-klasicistní podoby nechali Prónaiové své sídlo přestavět kolem roku 1785.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990, 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností, 2010 Ikar. a další, 29.12. 2017

Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

Místa v okolí

 Blatnica
 Blatnický hrad
 Necpaly
 Necpaly
 Necpaly
 Rakovo
 Diviaky
 Trebostovo
 Trebostovo
 Zniev
 kostel sv. Martina
 Župní dům
 Sklabiňa
 Harmanecká jeskyně
 Sučiansky hrad
Základní informace místa
ID místa: 13521
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama