Romantická a stavba ve tvaru válcové věže jako strážní hrádek nad terasovitými vinicemi. Zbudovám roku 1860 pro jaroslavického pána na Jehněčím kopci, na kterém byly zakládány vinice pro jaroslavický zámek.
Hlavní obrázek místa
© Anežka Helánová 01/2008

Lampelberk

Hrádek Lampelberk byl zbudován r.1860 pro jaroslavického pána. V překladu Hnízdecký – Jehněčí kopec. Je postaven na kopci a v jeho blízkosti jsou zde v r. 1861 zakládány terasovité vinice pověstné znamenitým vínem pro Jaroslavický zámek. Hrádek postaven jako bůda ve vinicích, kam se v čas vinobraní sjížděli vinaři a obchodníci ve velkém počtu a platili víno dobře.
Anežka Helánová, 8.12. 2007
popis

Hrádek Lampelberk byl zbudován na kopci (Jehněčí kopec) mezi terasovitě založenými vinicemi na tzv. trati Lampelberk. Tato oblast byla již od založení osady Ječmeniště (1787) pověstna znamenitým vínem. V čase vinobraní se tam sjížděli vinaři a obchodníci s vínem ve velkém počtu a "dobře platili". Hrádek byl postaven jako "bůda ve vinicích". Přístup na výše uvedený hrádek je mezi obcemi Dyjákovičky – Hnízdo. Asi uprostřed této trasy je křižovatka, kde je umístěn pouze turistický ukazatel "Lampelberk" a cesta pokračuje mezi pozemky v soukromém vlastnictví (cca 2 km) k hrádku – velmi dobře značeno. Jde o zpevněnou komunikace vhodnou i pro cykloturistiku. Po dosažení cíle Vám bude odměnou krásný pohled nejen na upravené vinice, ale i krásný výhled do širokého okolí z upravené terasy, která je součástí "bůdy ve vinicích". Přeji Vám krásné zážitky z poznání něčeho nového.

13.2. 2008

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Seefeld
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Chvalovice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Tasovice
 boží muka
 Mailberg
 Dyje
 boží muka
 boží muka
 malovaný sklep
 Louka
 Louka
 sousoší Piety
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 socha sv. Floriána
 Popice
 Dyjákovice
 kostel sv. Volfganga
 Vrbkův kámen
 Červený most
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 Svatý Kámen
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 Znojmo
 městské hradby
 Pražská brána
 vodní nádrž Znojmo
 Papírna
 Šobes
 Božice
 Králův stolec
 Allein
 židovský hřbitov
 Lechovice
 Galgen/šibenice
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 boží muka
 Břežany
Základní informace místa
ID místa: 5826
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama