Přestavěná budova tvrze, ovšem historicky nedoložena, jež mohla vzniknout někdy před rokem 1476 za Jana Bathoryho, majitele bretnovského statku. Jako údajné šlechtické sídlo ztratila význam v polovině 16. století. Dnes je soukromým majetkem, slouží jako obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Sv nároží
© Dušan Dohňanský 03/2015
Dnešní obec Široká Niva nese svůj název od r. 1952 a vznikla spojením tří obcí a jedné osady. Protáhlá obec leží při toku řeky Opavy a má asi 540 obyvatel. Prochází jí jednak silnice II/451 spojující Vrbno pod Pradědem a Nové Heřminovy a jednak regionální železniční trať 313 Milotice nad Opavou-Vrbno pod Pradědem. Na této trati má obec zastávky Široká Niva, Skrbovice a Pocheň. Kromě trasy místní naučné stezky obcí neprocházejí turisticky značené cesty.
12.2. 2021
historie

Široká Niva vznikla v roce 1949 sloučením tří obcí (Markvartice, Bretnov, Skrbovice) a osady Pocheň. Název Široká Niva si nese od roku 1952. Střed obce se nachází v prostoru bývalého Bretnova, který se poprvé připomíná v roce 1492, kdy Zikmund z Lomnice postoupil tuto lokalitu Janovi z Kralic. Podle převážně německých pramenů zde ale již dříve stála tvrz, pravděpodobně vodní, která byla vystavěna snad ještě někdy před rokem 1492, a to majitelem bretnovského statku Janem Bathorym. Od roku 1503 po Janovi z Kralic zde vládli příslušníci rodu Lichnovských z Voštic. Další majitel Jan Vok Bírka z Násile postoupil v roce 1536 Bretnov Jiřímu z Hohenzollernu, jenž vlastnil krnovské vévodství. V této době údajná tvrz ztratila svůj význam jako šlechtické sídlo a sloužila jen pro hospodářské účely krnovské vrchnosti. V roce 1622 se Bretnov stává majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do zrušení poddanství…  číst dále

Dohňanský Dušan zdroj : Kolektiv - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava; F.Musil -Neznámé zámky Moravy a Slezska; Alena Mátéová - výpisky z kroniky obce;, 7.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Široká Niva

Místa v okolí

 Široká Niva
 Tlustá Berta
 kosárna
 Freudenštejn
 kostel sv. Barbory
 Zátor
 panský dům
 Bruntál
 městské hradby
 Vrbno pod Pradědem
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
 kašna
 evangelická zvonice
 Burkvíz
 Hošťálkovy
 Dolní Holčovice
 Brantice
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Fürstenwalde
 Ježník
 Eldorado
 hudební pavilon
 kostel sv. Michala
 Maxmiliánův pramen
 Město Albrechtice
 vodopád
 Malá Morávka
 Hubertov
 Linhartovy
 kaple sv. Huberta
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Kobylí
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 barokní most
 Moravická kyselka
 Hraniční vrch
 Malá Štáhle
 větrný mlýn
 Heřmanovice
 kostel sv. Michala
 Sosnová
 Sosnová
 Quinburk
 Drakov
 lípa Hadí královna
 vysoká pec Drakov
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Jiří
 mincovna
 kostel sv. Michala
 radnice
 Rýmařov
 městské hradby
Základní informace místa
ID místa: 15501
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama