Bývalý klášter kartusiánů s kostelem sv. Antonína z poloviny 14. století. R. 1431 vypleněn husity, ale záhy obnoven. Klášter je spjat s působením lékaře a kněze Cypriána. 1792 klášter zrušen. Dnes národopisné a historické muzeum.
Hlavní obrázek místa
bývalý opevněný klášter kartusiánů s kostelem sv. Antonína v pohledu z Tří korun
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Bývalý areál opevněného kláštera kartusiánů s kostelem sv. Antonína při ústí říčky Lipník do Dunajce, na východě obce Červený Kláštor v severovýchodním Slovensku, na samé hranici s Polskem.
V objektech bývalého kláštera, který je prohlášen za národní kulturní památku, je umístěno národopisné a historické muzeum.
Obec Červený Klášter je součástí známé oblasti Peniny, která se může pochlubit strmými skalami, čnícími nad klikatící se řekou Dunajec. Na té je pořádáno slavné plavení turistů na pltích.
Jan P. Štěpánek, 27.11. 2008

  historie

  První písemná zmínka o obci Červený Klášter se činí v r. 1344 v souvislosti s existencí kláštera kartusiánů. Ten byl založen na okraji obce, nedaleko ústí údolí Lipníka do hlavního údolí meandrající řeky Dunajec, kolem roku 1319. Nejstarším jádrem areálu je raně gotický kostel sv. Antona (Antonína) a opevněné budovy kláštera. V roce 1431 byl klášter poničen nájezdy husitských vojsk, avšak postupně

  Jan P. Štěpánek, 27.11. 2008
  Slovensko, Prešovský,

  Místa v okolí

   Pieniny
   Niedzica
   Czorsztyn
   kostel sv. Stanislava
   Frydman
  Základní informace místa
  ID místa: 7056
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 27.11.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama