hrad Pieniny

Pieninský zámok, zamek Pieniny, Krościenko nad Dunajcem, hrad sv. Kingy
Zříceniny skalního hradu pod vrcholem Góry Zamkowe (799m) v polské části Pieninského národního parku. Založen ve 13. stol. Boleslavem Stydlivým pro manželku sv. Kingu. V r. 1287 odolal nájezdu Tatarů. Na počátku 15. století zničen husitskými vojsky.
Hlavní obrázek místa
hlavní hradba Pieninského zámku
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Zříceniny velmi atypicky umístěného hradu na polské straně řeky Dunajec, v samém srdci známého Pieninského národního parku na hranici Polska a Slovenska. Původní hrad byl doslova přilepený na svahu strmé skály zvané Zamkova Gora. Dnes se z něj zachoval zakonzervovaný dlouhý úsek terasní zdi, která tvořila základ celého hradu. Teprve k této zdi byly zevnitř přiloženy objekty. Hrad se nachází při modré turistické značce přes polskou část národního parku ze Sokolice (747 m) na Trzy Korony (982 m).
Hrad je spjat s osobou kněžny sv. Kingy, jejíž socha je umístěna ve výklenku ve skále.
Jan P. Štěpánek, 7.7. 2008

  historie

  Historie Pieninského zámku
  Počátky hradu Pieniny jsou spjaty s v Polsku velmi uctívanou osobou sv. Kingy (odtud se někdy pro hrad užívá i název Zámek sv. Kingy). Hrad pro ní nechal vybudovat její manžel Boleslav Stydlivý někdy v 80. letech 13. století. Hrad měl sloužit jako správně strážní centrum Sadecka. Kněžna Kinga po manželově smrti vstoupila do řádu klarisek a iniciovala rozmach tohoto řádu v Polsku. Opevněný hrad vysoko ve skalách

  Jan P. Štěpánek, 7.7. 2008

  popis

  Popis hradu Pieniny
  Hrad Pieniny má velmi atypickou polohu. Je doslova jako vlaštovčí hnízdo přilepen na severní a severozápadní svah skály zvané Góra Zamkowa (799 m) a patří mezi nejvýše položené polské hrady. Základ hradu tvoří mohutná zeď, která tvoří hlavní obranný prvek hradu a vlastně i jakousi terasní zeď, která vyrovnává velký výškový rozdíl a vytváří velmi úzkou provozní plochu mezi ní a pokračujícím svahem.

  Jan P. Štěpánek, 7.7. 2008

  Půdorys místa

  půdorys hradu
  © R. Brajer (in J. Marszałek: Katalog grodzisk i zamszysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński, Warszawa 1993)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

   Niedzica
   Czorsztyn
   kostel sv. Stanislava
   Frydman
  Základní informace místa
  ID místa: 6282
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 8.7.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama