Hrad přestavěný na zámek. Postaven na přel. 13. a 14. stol., přestavěn po r. 1328, rozšířen na přelomu 14. a 15. stol. Pozdně gotická přestavba za Zápolských, renesanční za Horvathů. R. 1683 dobyt, poté opraven. V 18. stol. zámek chátral, opraven v l. 1821 - 1823.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005

dějiny hradu

První zmínka o hradu pochází z roku 1325. Zřejmě ještě velmi jednoduché sídlo leželo tehdy na území spišské župy uherského království a jmenovalo se Dunajec. Jeho vlastníky tehdy byli bratři Rykolf a Koksz z rodu Berzewiců. Již následujícího roku však byl hrad králem Karlem Robertem zkonfiskován a předán palatinu Vilému Drugethovi. Zmínka o „novém hradu Dunajec“ v jeho závěti z roku 1330 naznačuje, že právě on mohl být stavebníkem kamenného hradu. Po Vilémovi dědil jeho bratr Mikuláš, ale již roku 1342 se hrad nakrátko vrací do královských rukou. O pět let později je panství znovu (tentokrát na více než století) v držení rodu Berzewiců, tentokrát jeho lomnické větve. Roku 1412 zde uherský podkomoří Petr Schwarz z Lomnice přijal od vyslanců polského krále vysokou částku 37000 kop pražských grošů výměnou za zástavu 13 spišských měst. Od roku ...
Zany, 10.4. 2006

  historie

  popis hradu
  Pro stavbu hradu Dunajec/Niedzica byl vybrán konec strmého ostrohu až donedávna čnícího vysoko nad koryto řeky Dunajce. Teprve napuštění czorsztynské přehradní nádrže před několika lety výrazně změnilo konfiguraci terénu. Stavební vývoj lze díky výsledkům dlouholetého důkladného archeologického a stavebně-historického výzkumu rozdělit do šesti výraznějších stavebních fází. Nejstarší sídlo

  Zany, 10.4. 2006

  Půdorys místa

  půdorys hradu, černě vyznačen horní hrad
  © L. Lakwaj, P. Stepien
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Muzeum. Zespół Zamkowy
  34-441 Niedzica
  Tel: +420 (18) 262 94 80
  http://www.noviki.net/SHS/?projects=pozycja-1
  shs@shs.pl.pl , shsniedzica@wp.pl
  Základní informace místa
  ID místa: 682
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 11.4.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama