Kostel z přelomu 12. a 13. stol. na ostrožně v ohybu řeky Kremže. Stojí v předhradí zaniklého hradu Senftenberg II. V 1. pol. 16. stol. opevněn hradbou. V 18. stol. barokní přestavba interiéru. Fresky od Martina Johanna Schmidta. Kamenná lávka spojuje kostel s hradním kopcem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od SV
© Pavel Semple 09/2021
Opevněný farní kostel sv. Ondřeje stojí na ostrožně v ohybu řeky Kremže na okraji dolnorakouského městečka Senftenberg, které má přibližně 2 000 obyvatel. Kostel se nachází v prostoru předhradí zaniklého hradu Senftenberg II. pod zříceninou mladšího kamenného hradu Senftenberg (I). Senftenberg leží ve vinařské oblasti Kremstal v jižní části Waldviertelu. V pracovní dny sem z Kremže (Krems an der Donau) jedou autobusy na lince 704. Senftenberg je z Kremže snadno dosažitelný i pěšky údolím řeky. Před kostelem je parkoviště. Poblíž stojí památník zdejším obětem světových válek.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedie), 11.5. 2022
popis

Jednolodní kostel sv. Ondřeje v Senftenbergu je orientován východoseverovýchodním směrem. Presbytář je užší než loď, je ukončen trojbokým závěrem. Jeho nároží zpevňují opěráky. Na severní straně stojí ve styku lodi a presbytáře čtverhranná kostelní věž. Sakristie je na jižní straně presbytáře. Vstup do lodi je na západní a jižní straně. Loď má zděné střešní štíty a vysokou sedlovou střechu. Presbytář má sedlovou zvalbenou střechu se třemi valbovými díly nad závěrem. Kostelní věž má střechu stanovou. Kruchta lodi a boční empory stojí na zděných klenutých arkádách. Plochý barokní strop lodi zdobí jednoduché štukové rámy. Barokní plackové klenby presbytáře mají bohatou freskovou výzdobu od významného rakouského malíře Martina Johanna Schmidta (1718-1801). Původní klenby kostela byly při barokní přestavbě zbořeny. Jejich náběhy jsou pod střechou dosud patrny. Zdivo lodi a presbytáře pochází převážně z přelomu 12. a 13. století. Ve 14. století byla…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://kremstalpfarren.at/pfarre-senftenberg/fotos/pfarrkirche-skize-1#pid=1), 11.5. 2022

historie

Kostel stojí v prostoru předhradí zaniklého hradu Senftenberg II., patrně na místě původní hradní kaple. Nalezená keramika datuje existenci hradu do 11. a 12. století. Pod hradem vznikla první osada. O počátcích kostela neexistují žádné písemné zprávy. Na základě stavebního rozboru je možno klást nejstarší kamenný kostel do doby na přelomu 12. a 13. století. Senftenberg byl v té době filiální farností Kremže. V roce 1230 je zmiňován zdejší kaplan Liupold. Kněz je v Senftenbergu zmiňován teprve v roce 1368. V 1. polovině 16. století byl kostel opevněn hradbou. Podnětem k výstavbě opevnění mohlo být první turecké obléhání Vídně v roce 1529. V 18. století došlo k barokní přestavbě interiéru kostela. V roce 1962 proběhla renovace.

Pavel Semple, zdroj: (https://kremstalpfarren.at/pfarre-senftenberg/geschichte), 11.5. 2022

Půdorys místa


© Ing. H. Camerloher, https://kremstalpfarren.at/pfarre-senftenberg/fotos/pfarrkirche-skize-1#pid=1
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 16373
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama