Dřevěný kostel z 15. století s věží z r. 1601. R. 2003 zařazen na seznam UNESCO. Interiéry zdobené cenou gotickou polychromií, gotickými a barokními předměty.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005

dějiny kostela

Dřevěný kostel byl postaven ve druhé polovině 15. století náhradou za starší svatyni. Během pěti století své existence nebyl nijak závažněji poškozen, dokonce ani jednou nevyhořel. Konstrukce jsou tedy z větší části původní, ke změnám docházelo především ve výzdobě interiérů, která je směsí gotických a barokních prvků. Roku 2003 byl spolu s dalšími dřevěnými kostely Malopolska zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Zany, 15.4. 2006

  historie

  popis kostela
  Původní kostel tvořila pouze obdélná orientovaná loď srubové konstrukce z jedlového dřeva se strmou doškovou střechou. Roku 1601 byla k západnímu čelu přistavěna kónická věž s doškovými stěnami a předsíň před jižní stranou. Pozdně gotická polychromie zdobí nejen stěny a strop, ale i některé další předměty. Mezi 77 ornamentálními i figurálními motivy vyvedenými v 31 barvách vynikají jagellonská

  Zany, 15.4. 2006

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4150
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=4150
  Uveřejněno: 15.4.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama