Zříceniny královského hradu z přel. 13. a 14. st. Po r. 1348 rozšířen, přestavěn koncem 15. st. a v pol. 17. st. Dobyt 1598, 1651 (selská vzpoura), 1733-36 vyrabován kozáky. Po úderu blesku r. 1790 v troskách. Dochovány trosky paláce, bran a hradeb.
Hlavní obrázek místa
hradní jádro od východu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005
hrad stojí na skále nad hladinou nedávno postavené Czorsztynské přehrady. Na dohled na protějším břehu stojí hrad-zámek Niedzica, z hráze přehrady jsou vidět oba hrady současně.
Zany, 15.3. 2006

  historie

  popis hradu
  Nejstarší opevnění na hradním kopci bylo dřevohlinitého charakteru. Teprve někdy na přelomu 13. a 14. století byla v severní části vrcholu postavena volně stojící okrouhlá věž o průměru 10 m., jejíž základy odhalil archeologický výzkum. Krátce poté byla postavena 2,2 metrů silná hradba, která obkroužila nejvyšší vrcholovou plošinu i nižší spočinek s válcovou věží . Hradba tak vytvořila hrad o

  Zany, 15.3. 2006
  dějiny hradu
  Počátky hradu jsou i přes dlouhodobý archeologický výzkum stále nejasné. Okolní pozemky patřily na přelomu 13. a 14. století klášteru klarisek v nedalekém Starém Sączi. Někdy v té době byl na vysokém kopci na levém břehu Dunajce založen zřejmě jen jednoduchý dřevohlinitý hrádek. Jeho úkolem byla ostraha důležité obchodní cesty z Uher do Krakova, která právě zde překonávala tok řeky. Hrádek je jako

  Zany, 12.3. 2006

  Půdorys místa

  půdorys jádra
  © W. Niewalda, H. Rojkowska (in L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków w Polsce, Arkady, Warszawa 2003)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 628
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 15.3.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama