Pozdně renesanční zámeček postavený po r. 1589. Obdélná stavba s nárožními věžemi a arkýři zdobená atikami a sgrafity necitlivě opravena r. 1910.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005
Zámek najdeme nedaleko návsi, je v soukromém držení a veřejnosti nepřístupný
Zany, 14.4. 2006

  historie

  dějiny zámku
  Dlouhá staletí byly osudy Frydmanu spojeny s nedalekým hradem v Niedzici. Nejstarší opevněné sídlo postavili v uherské vísce Frydman Berzewiczové někdy v první polovině 14. století. Zbytky této přibližně čtvercové obytné věže jsou snad zachovány v suterénu dnešního zámku. Roku 1589 koupil niedzické zboří Jiří Horvath, který nechal přestavěl Niedzicu i frydmanskou strážnici. Podle četných společných

  Zany, 14.4. 2006
  popis zámku
  Pozdně renesanční sídlo mělo podobu obdélné jednopatrové budovy. Tři stanové střechy kopírující tři trakty interiéru byly celým objemem skryté za vysoké ozdobné renesanční atiky ve formě drobných slepých arkád. Severní průčelí bylo v nárožích obohaceno čtverhrannými věžemi stejné výšky jako hlavní budova. Vstupní jižní průčelí bylo ve středu zdůrazněno mírně předstupujícím rizalitem, v

  Zany, 14.4. 2006

  Půdorys místa

  půdorys přízemí
  © T. Szydłowski (in A. Skorupa: Zamki i Kasztele na Polskim Podtatrzu, 2000)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4133
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 14.4.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama