Gotický kostel z poč. 14. stol. Jednolodní stavba s polygonálním závěrem, hranolovou věží v čele a kaplí Matky Boží od severu, obklopen hradbou s bránou ve zvonici. Přestavěn renesančně a barokně, výzdoba interiéru barokní a rokoková.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 7.5. 2005

dějiny kostela

Kořeny farního kostela sv. Stanislava sahají do začátku 14. století a patří tak k nejstarším dochovaným památkám v Podhalí. Renesanci přestavbu lze zřejmě datovat do doby, kdy Jan Horvath na přelomu 16. a 17. století přestavěl zdejší panské sídlo. Významným okamžikem v dějinách kostela byl rok 1683, kdy se zde údajně zastavil král Jan Sobieski na cestě z vítězné bitvy u Vídně.
V průběhu 17. a 18. století byl kostel několikrát poničen a znovu upravován – doloženy jsou stavební zásahy v letech 1683, 1708 a 1751-69, 1781. Různé drobnější zásahy pokračovaly i v dalších letech, dnešní podoba je výsledkem oprav v letech 1936-7 a 1963-67.
Zany, 15.4. 2006

  historie

  popis kostela
  Kostel je jednolodní orientovaná v jádru gotická stavba s polygonálním závěrem. Interiér je osvětlen původními úzkými lomenými okny s kružbami, zdi jsou podepřeny odstupněnými opěrnými pilíři. V čele stojí vysoká hranolová věž s hodinovým strojem zakončená renesanční „spišskou“ atikou, pod níž byl až do roku 1781 dřevěný strážní ochoz. Loď byla původně zakončena trámovým stropem, ten byl po

  Zany, 15.4. 2006

  Půdorys místa

  půdorys kostela, křížkovaně gotické zdivo, tečkovaně barokní
  © Bogusław Krasnowolski: Leksykon zabytków architektury Małopolski, Arkady, Warszawa 2012
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

   Frydman
   Czorsztyn
   Niedzica
   Pieniny
  Kontaktní informace
  Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława
  Kościelna 1
  34-435 Frydman
  Tel: +48 18 285 18 25
  Základní informace místa
  ID místa: 4149
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 15.4.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama