čtvrtek, 3. prosinec 2020. Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Hrad prvně doložený r. 1155 patřil od počátku vratislavským biskupům. Od 13. století sloužil jako pokladnice a úkryt biskupů. Několikrát vypálen a přestavěn. V l. 1706-1707 vznikl tzv. Dolní hrad - zámek. V 19. stol. bylo zbořeno jihozápadní křídlo horního hradu. Dnes areál patří městu Otmuchów.
Hlavní obrázek místa
Otmuchów
Pohled od jihozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami jihoslezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského a hrad vratislavských biskupů se zámkem. V současnosti hrad slouží jako hotel s restaurací a tzv. Dolní hrad - zámek je využíván jako Městský a obecní úřad v Otmuchowě (Urząd Miasta i Gminy w Otmuchowie). Hradní věž slouží jako rozhledna. Město je známé také díky Otmuchovskému a Nyskému jezeru.
Luděk Vláčil, 18.7. 2020

  historie

  Hrad v Otmuchově (polsky Otmuchów, německy Ottmachau) patří k nejstarším hradům Slezska. Historie hradu pravděpodobně sahá k založení vratislavské diecéze v roce 1000. Prvně je doložen roku 1155, kdy papež Hadrián IV. svěřil hrad a jeho okolí pod vládu vratislavských biskupů ochrannou listinou. V této nejstarší papežské listině pro Slezsko se uvádí 15 hradů včetně otmuchovského s přidruženým majetkem. Na

  Luděk Vláčil- zdroj:http://www.zamek.otmuchow.pl, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003, https://de.wikipedia.org a další, 18.7. 2020

  popis

  Hrad byl založen na kopci tyčícím se nad údolím řeky Nysa Kłodzka, ležícím v severozápadní části města. Kopec se tyčí asi 30 metrů nad údolím řeky a byl jedním z mála v této oblasti. Jeho strmé svahy od západu a jihu byly obklopeny řekou Młynówka, která napájela biskupský mlýn. Ze severní a východní strany byly svahy mírné, takže zde vznikl suchý příkop, oddělující pevnost a hrad od osady a města.

  Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, 19.7. 2020

  Půdorys místa

  půdorys horního hradu
  © zdroj: L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003,
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Polsko, opolskie,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 12680
  Typ místa: hrad
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12680
  Uveřejněno: 20.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama