Lovecký zámek dal přistavět v pol. 18. stol. k hřebčinci z r. 1673 hrabě Prokop Vojtěch Černín (arch. A. Lurago). Po r. 1790 zámek rozšířen, okolí upraveno pro pořádání honů. R. 1923 zámek vyvlastněn státem, v l. 1950-91 sloužil jako vojenská základna. Po rekonstrukci otevřen r. 2004 veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
čestný dvůr
© Petr Kovařík 10/2005

Prohlídková trasa na zámku:

Graficke pismenko Zámek Jemčina nabízí prohlídkovou trasu, kde se seznámíte s historií zámku, dozvíte se více o parforsních honech (neboli jezdeckých štvanicích; zejména na jelena), historii raketového vojska na zámku, navštívíte konírnu, prohlédnete si unikátní dřevěnou konstrukci jízdárny, čestný dvůr, zámeckou kapli, bunkr velitelského stanoviště raketového vojska a expozici loveckých trofejí.
E.H. podle http://www.jemcinazamek.cz, 17.8. 2013

  historie

  Zámek postavil pro Prokopa Vojtěcha hraběte Černína v polovině 18. století architekt Anselm Lurago. Krátce poté byl zámek podstatně rozšířen až do dnešního rozsahu a široké okolí bylo upraveno pro pořádání honů. Roku 1923 byl zámek Černínům vyvlastněn. V letech 1950 - 1991 sloužil zámek jako základna raketového vojska. Roku 2002 jej zakoupil p. Pavel Václav, který zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Roku 2004 byl zámek otevřen pro veřejnost.
  Zany, E.H., 26.1. 2004
  Velkolepé parforsní hony na Jemčině.
  Lovecký zámek se stal oblíbeným sídlem hraběcí rodiny Czerninů, zejména po požáru hlavního sídla na zámku Jindřichův Hradec. Konala se zde i proslulá divadelní představení. Když se Jan Rudolf hrabě Czernin rozhodl po r. 1790 zde pořádat velkolepé parforsní hony na jeleny a daňky, byla kromě přestavby zámku pro tyto účely upravena i zámecká obora. Zejména na podzim sem Czerninové zvali aristokraty z celé habsburské monarchie. Pro účely honů byla

  Dominia pánů z Hradce,Slavatů a Czernínů,P.Juřík,nakl.Libri,2010, Jaroslav Špiroch, 4.8. 2014

  popis

  jednopatrová hlavní budova s centrální kaplí sv. Jana Nepomuckého spolu s bočními křídly svírá ze tří stran čestný dvůr.
  26.1. 2004
  Zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého. Za přestavby zámku v l. 1766- 70, byla postavena 19m vysoká zámecká kaple, jež vzhledem k dochovaným freskám tvoří nejcennější část zámku. Kapli vyzdobil štukatér Josef Bossi a fresky namaloval malíř Jan Quirin Jahn z Prahy. Pilastry na stěnách s balustrádou před hlavním oltářem zpracoval pražský kameník František Lauermann ze sliveneckého mramoru, podlaha byla pokryta deskami z černého a bílého mramoru.

  UPČ,sv.1,kolekt.aut.,nakl.Academia,1977,Dominia pánů z Hradce,Slavatů a Czernínů,P.Juřík,nakl.Libri,2010, Hrady,zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku,Jižní Čechy,kolekt.aut.,nakl.Svoboda,1986, Jaroslav Špiroch , 4.8. 2014


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Hatín