úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami má podobu krabičky zápalek se dvěma zasíťovanými okny. Celkem je 7,7 m vysoká. Vyhlídková plošina ve výši 5,5 m je dostupná po 20 schodech. Stavba vznikla v letech 2018-2019 v horní části lyžařského areálu Neklid nad Božím Darem.
Hlavní obrázek místa
Boží vyhlídka
© Vlastimil Vozka 10/2018

Dřevěná rozhledna opláštěná nerezovými šablonami stojí sice v horní části sjezdovky v lyžařském areálu Neklid jen asi 1 km jihovýchodně od Božího Daru, avšak nachází se již na katastrálním území města Jáchymov. Leží ve vysoké poloze, nemá proto klasickou podobu věže, nýbrž tvar pohozené krabičky zápalek. Vyhlídka je volně přístupná od dubna do října, v období listopad až březen je z důvodu nevhodných klimatických podmínek uzavřena.
Z centra Božího Daru vede k rozhledně červená turistická značka, ta stoupá po sjezdovce v přilehlém lyžařském areálu Neklid až k rozhledně (celkem cca 1 km při převýšení 70 m), kratší trasa však vede z opačné strany z parkoviště lyžařského areálu, odkud je to k vyhlídce po červené jen asi 500 m.
22.9. 2019

  historie

  Nevelká dřevěná vyhlídka byla z podnětu města Boží Dar postavena v lokalitě Neklid v roce 2018. Její projekt připravilo r. 2012 liberecké Studio Mjölk architekti, přičemž stavba byla pojata jako na výšku postavená zapomenutá krabička od zápalek o půdorysu 4,2 x 2,2 m. Stříbrně se lesknoucí povrch vyhlídky z nerezových šablon pak připomíná těžbu stříbra v tomto regionu. Dvě velkoplošná vyhlídková okna

  Jiří Špaček (s využitím informací webu rozhledny webzdarma), 12.8. 2020


  Vložit do oblíbených
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14384
  Typ místa: věž
  Podkategorie: rozhledna
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14384
  Uveřejněno: 2.9.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama