zámek Borčice

kaštieľ Šipekyovcov
Nevelký zámek byl postaven v r. 1814 na starších základech. V r. 1840 klasicistně přestavěn. Poslední majitelka byla baronka Alžbeta Šipekyová. V r. 1945 znárodněn a od r. 1947 využíván jako škola a kanceláře. V l. 2007-2010 zrekonstruován. Dnes je v soukromém vlastnictví a slouží jako restaurace.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Graficke pismenko Nevelké šlechtické sídlo se nachází na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Ilava v obci Borčice na Pováží, v jihozápadní části Ilavské kotliny severovýchodně od města Nemšová. Obec se nachází v turisticky atraktivní krajině v blízkosti chráněné krajinné oblasti Biele Karpaty. V okolí je hned několik zajímavých přístupných památek. Mezi ty nejzajímavější patří nepřehlédnutelný Trenčianský hrad, zřícenina opevněného kláštera benediktinů u Skalky pri Trenčíne, zříceniny hradů Lednica a Vršatec nebo zámek v Dubnici nad Váhom s rozlehlým parkem, jemuž dominuje zajímavá kamenná stavba.
Luděk Vláčil, 3.8. 2016

  historie

  Ves je prvně zmiňována jako Villa Bork v roce 1238, kdy byla součástí trenčínského panství. V 14. století je zmiňován zemanský rod z Borčice. Někteří zemané zastávali ve středověku vysoké funkce ve správě Trenčínské stolice. Z roku 1479 pochází zpráva, v níž se zmiňuje Peter z Borčice jako stoliční notář, v roce 1536 je zmínka o Bartoloměji Borčickém a z roku 1571 o trenčínském hejtmanovi Jánu Borčickém, který se stal i stoličním hejtmanem.

  Luděk Vláčil - zdroj: :700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.villa-bork.com, https://sk.wikipedia.org a další, 3.8. 2016

  popis

  Kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) je jednopodlažní, trojtraktová, obdélníková, klasicistní, zděná budova se středovými rizality. Jeho venkovní fasády jsou prolomeny okny, která mají nadokenní štukový vějířový motiv a před hlavní fasádou je terasa. Zámek je obklopen parkem, který rozděluje na dvě části silnice procházející těsně před zámkem.
  Luděk Vláčil, 3.8. 2016

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  zámek
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Slovensko
  Trenčiansky
   Ilava  ( IL )