Původně dřevěný kostel byl prvně zmiňován v r. 1384. Později několikrát zanikl a byl znovu obnoven. V l. 1600-1613 postaven zděný kostel. Později v l. 1699-1713 přestavěn a v l. 1776-1779 získal současnou barokní podobu. Z 18. stol. pochází i budova fary. V 19. a 20. stol. kostel opravován.
Hlavní obrázek místa
Kostel během rekonstrukce v r. 2016.
© Luděk Vláčil 07/2016

Graficke pismenko Barokní jednolodní farní kostel Božího Těla (kościół Bożego Ciała) navazující krytou chodbou na zámecký komplex se nachází ve městě Międzylesie (česky Mezilesí, též Středolesí, německy: Mittelwalde) v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství na řece Kladská Nisa u hranic s Českou republikou. Městečko obklopují svahy Bystřických hor na západě a masiv Králického Sněžníku na východě. Kromě již zmíněného zámku a kostela se zde nachází množství dalších památek jako například mariánský sloup na náměstí Svobody (plac Wolności) z r. 1698, hřbitovní kostel sv. Barbory a činžovní i tkalcovské domy z 18. a 19. století nebo bývalý novogotický evangelický kostel z let 1889 -1900. U zdejšího nádraží je vyhlídka s dalekým výhledem a městem prochází množství turistických cest.
Luděk Vláčil, 28.11. 2016

  historie

  Kdy Międzylesie (česky Mezilesí) vzniklo, není známo. Předpokládá se, že ves v těchto místech existovala již v 11. století a někdy v letech 1249-1290 byla povýšena na město. Jisté je, že se Mezilesí v roce 1264 stalo správním sídlem zboží a roku 1294 je již zmiňováno jako město. Tehdy jej král Václav II. s okolním panstvím daroval lénem cisterciáckému řádu (latinsky Ordo Cisterciensis, OCist.). Snad již v té době zde stála i sakrální stavba. V

  Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Bożego_Ciała_w_Międzylesiu, http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/ a další, 26.7. 2016


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, dolnośląskie,
  OOO