Patrový zámeček zvaný Terezín byl postaven poč. 19. stol. F. Schneidrem pro hraběnku Terezii Trauttmansdorffovou. Donedávna zde byly pouze zbytky zdí s fragmenty původní výzdoby. Zámeček novým majitelem zrekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 06/2004
Tento zámeček byl postaven počátkem 19. století F. Schneidrem pro hraběnku Terezii Trautmansdoftovou. Na místě byly v posledních letech pouze zbytky zdí s fragmenty původní výzdoby. Zámeček však byl novými majiteli rekonstruován. Na starších mapách byl již značen jako zřícenina.
Mass, Turyna Petr, 8.7. 2004
popis

Jednopatrová empírová, prostá budova; na průčelí střední rizalit s trojúhelníkovým štítem. Na mansardové střeše dřevěná věžička. Zachovány fragmenty původní výzdoby. Zámeček vybudován počátkem 19. století F. Schneidrem. Počátem 80. let 20.století se nacházel jen jako ruina s obvodovými zdmi bez krovu a střechy. V r. 2007 prošel důkladnou rekonstrukcí, která mu vrátila původní vzhled. V soukromém majetku, nepřístupný.

UPČ,sv.čtvrtý, kolekt.aut.ČSAV,nakl.Academia 1982, Hrady a zámky v Čechách,A-Z na cesty,nakl.Olympia 1986, Jaroslav Špiroch , 18.7. 2014

historie

Sled majitelů

1811 - Terezie Trautmannsdorfová 1817 - Antonín Hochberg z Hennersdorfu 1828 - Marie Hochbergová a Matěj Riese-Stallburg 1900 - Friedrich von Schőnburg-Waldenburg 1909 - Leopold Kern 1923 - Bruno Kern 1945 - ČSR 1994 - Ing. Miloš Holub

Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000, Jihočeský kraj, R.Pourová,nakl.Herbia 2006, Jaroslav Špiroch, 16.7. 2014

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Albeř

Místa v okolí

 Nová Bystřice
 židovský hřbitov
 Beistein
 Pomezí
 Landštejn
 kaple Panny Marie
 Vysoký kámen
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Košťálkov
 kašna
 boží muka
 rozhledna U Jakuba
 Pfaffenschlag
 Offermannův zámek
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův Hrádek
 Budkov
 Lásenice
 Maříž
 Český Rudolec
 Olšany
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Chlum u Třeboně
 boží muka
 Rýdův kopec
Základní informace místa
ID místa: 1382
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama