Pozdně barokní zámek z roku 1764. Nad obytným přízemím je skladovací polopatro. Fasáda je bohatě členěna pilastry a okny v šambránách. Střecha mansardová, zrenovovaná. Zámek prochází rekonstrukcí. Jihozápadně torzo zámeckého parku z poč. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Pozdně barokní vesnický zámek (kaštiel) v obci Vlková, ležící asi 9 km jižně od města Kežmarku a 10 km východně od Popradu. Zámek je východním sousedem staršího renesančního zámku, který byl empírově upraven. Oba zámky po 2. polovině 20. století velmi utrpěly. Byly necitlivě spravovány a účelově upravovány. V jejich těsném sousedství vyrostlo nevzhledné JZD. Jihozápadně od obou zámků se rozkládá torzo někdejšího rozsáhlého zámeckého parku z počátku 19. století s hrobkami rodu von Wieland, posledních majitelů zámků a panství. Zámek je v této době nepřístupný a prochází velmi postupnou rekonstrukcí.
Jan P. Štěpánek, 8.6. 2008
historie

Historie a popis zámku

Obdélný zámek byl vystavěn v roce 1764. Nad obytným přízemím zámku se rozkládá půl poschodí sloužící jako skladovací prostor. Jeho větrací okénka jsou začleněna do bohaté pilastry členěné fasády. Okna a vstupní portál mají bohatě členěné profilované šambrány. Zámek kryje mansardová střecha s prosvětlujícími vikýři. Zámku dominuje barokní vstupní portál s oválným zamřížovaným nadsvětlíkem a záclonovým frontónem.

Jan P. Štěpánek dle informací na www.vlkova.sk, 8.6. 2008

Základní informace místa
ID místa: 6325
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama