Palác byl postaven pravděpodobně kolem r. 1575 Rudolfem von Khuen von Belasy na místě starší stavby. Do vlastnictví rodu Pálffyů se dostal sňatkem Marie Franzisky s Paulem Pálffym v r. 1629. V r. 1944 poškozen při bombardování. Dnes je palác využíván především pro kulturní akce a výstavy.
Hlavní obrázek místa
Čelní fasáda
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49 % přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V době Rakousko-uherské monarchie, kdy byla Vídeň hlavním městem, zde vzniklo mnoho paláců většiny významnějších šlechtických rodů. Jedním z menších sídel je Pálffyovský palác na Josefsplatzu. Palác je využíván především pro kulturní akce a výstavy. Jedno patro slouží také jako muzeum fantastického umění (Phantastenmuseum). Kromě tohoto sídla vlastnila rodina Pálffyů ve Vídni také palác na Wallnerstraße.
Luděk Vláčil, 10.12. 2019
historie

Nejstarší známý dům zde stával již ve 14. století. Později palác vlastnil hrabě Maithenburg a poté rodina Kinských. Původní palác Kinských byl však pravděpodobně kolem roku 1575 zbořen a znovu postaven dalším majitelem Rudolfem von Khuen von Belasy, baronem z Lambachu. Vznikl tak nový palác v renesančním stylu, který byl časem rozšířen. Vdova barona z Lambachu provdala jejich dceru Marii Franzisku hraběnku von Khuen von Belasy v roce 1629 za hraběte Paula (Pála) Pálffyho z Erdödu, a tím se palác stal vlastnictvím uherského rodu Pálffyů. V roce 1762 v paláci koncertoval se svou sestrou malý Wolfgang Amadeus Mozart. Po skončení I. světové války se palác Pálffyů stal státním majetkem. V roce 1944 byl vážně poškozen při bombardování a následně obnoven. Dnes je palác využíván především pro kulturní akce a výstavy. V roce 2011 bylo po roční rekonstrukci v jednom patře otevřeno muzeum fantastického umění…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 9.12. 2019

Základní informace místa
ID místa: 14570
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama