Lichtenštejnský palác

Stadtpalais Liechtenstein, Wien/Vídeň
Stavba byla zahájena v r. 1691 Dominikem Ondřejem I. z Kounic. V r. 1694 koupil rozestavěný palác kníže Hans Adam I. z Lichtenštejna a vytvořil z něj rodové sídlo. K dokončení došlo v r. 1711. Později několikrát upravovaný palác je dodnes v majetku rodu.
Hlavní obrázek místa
Průčelí na Abraham-und-Sancta-Clara-Gasse
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49% přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V době Rakousko-uherské monarchie, kdy byla Vídeň hlavním městem, zde vzniklo mnoho paláců většiny významnějších šlechtických rodů. Jedním z těchto sídel je i Lichtenštejnský palác (městský palác) stojící mezi ulicemi Abraham-und-Sancta-Clara-Gasse, Bankgasse a Löwelstraße, kam je situováno hlavní průčelí. Kromě tohoto sídla vlastnili Lichtenštejnové ve Vídni také palác v ulici Herrengasse (zbořen 1913) nebo zámek přezdívaný "zahradní palác" při ulici Fürstengasse. Objekt, jenž je stále v majetku rodu, bývá příležitostně přístupný veřejnosti. Konají se zde i různé akce a některé prostory jsou k pronájmu.
Luděk Vláčil, 26.12. 2019
historie

Palác začal stavět roku 1691 Dominik Ondřej I. z Kounic (1654-1705) pod vedením Domenika Martinelliho podle projektu Enrica Zuccalliho. Kamenické práce provedl Michael Khöll z Vídně a kaisersteinbruchští mistři Ambrosius Ferreti, Giovanni Battista Passerini a Martin Trumler. V roce 1694 koupil rozestavěný palác kníže Jan Adam I. z Lichtenštejna (1662-1712) s úmyslem vybudovat rodové sídlo. Stavbu dokončili Gabriele di Gabrieli a Domenico Martinelli v roce 1705. Práce pokračovaly zřejmě do roku 1711. Tento objekt je považován za první stavbu vrcholného baroka ve Vídni. V hlavním průčelí do Bankgasse vytvořil Martinelli monumentální barokní portál. Průčelí do Minoritenplatzu a schodiště provedl společně s Johannem Lucasem von Hildebrandt. Sochařská výzdoba průčelí, atika a vnitřní prostory jsou dílem Giovanni Giulianiho. Štukovou výzdobu zhotovil Santino Bussi. Hlavní schodiště z kaisersteinského mramoru zhotovené…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.psli.cz/, https://de.wikipedia.org, https://www.palaisliechtenstein.com a další, 26.12. 2019

Základní informace místa
ID místa: 14571
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama