Údajně největší spišskou renesanční zvonici postavil 1588–9 kežmarský stavitel Ulrich Matern s kameníkem Henrichem Arlotem a tesaři Michalem Maltzem a Pavlem Millerem. Opravy 1668, 1697 a po požáru 1775. Velká oprava na přelomu 20. a 21. stol.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostelní zvonici
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Zvonice stojí uprostřed Sobotského náměstí, mezi kostelem a radnicí.
Ivan Grisa , 8.1. 2009
popis

Hranolová dvojpodlažní zvonice, krytá nízkou střechou, ukrytou za barokními atikovými štíty. Přízemí se vstupem na jižní stěně, osvětlené jen štěrbinovými okénky v osách každé stěny. Zvonové patro mírně vysazené nad obloučkovým vlysem, v každé stěně trojdílné okno s kruhovými záklenky, v rozích zdvojené pilastry, nad okny štukové ornamenty s eliptickým okénkem, na jižní straně sloužícím k vyvedení ozdobného chrliče, na ostatních stranách slepým. Štukovým luisézním dekorem zdobeny i štíty. Přístup do patra zajišťuje točité schodiště ve válcové věžici u severozápadního rohu. Uvnitř čtyři zvony (polovina 14. století, 1511, 1564 a 1719), všechny z dílen na Spiši.

Ivan Grisa, dle webové stránky památkové reservace Spišská Sobota, 8.1. 2009

historie

Zvonice u kostela sv. Jiří (Juraja) ve Spišské Sobotě

Samostatné renesanční zvonice patří k typickým společným znakům spišských měst. Údajně největší z nich stojí východně od kostela sv. Jiří ve středu náměstí ve Spišské Sobotě. Postavil ji v letech 1588–89 kežmarský stavitel Ulrich Matern, autor obdobných staveb v Kežmarku, Vrbově, Strážkách a Spišské Belé. Kamenické práce provedl Henrich Arlot, tesařské Michal Maltz ze Spišské Nové Vsi a místní Paul Miller. Zvonice byla opravována v letech 1668, 1697 a po požáru 1775. Tehdy nahradily původní renesanční atiku dnešní nízké pozdně barokní štíty a stěny zvonového patra pokryl štukový dekor. Omítku spodního podlaží zdobila iluzivní malba bosáže a trojdílných oken, zaniklá při opravě v letech 1956–57. Zatím poslední oprava proběhla spolu s kostelem a řadou objektů na Sobotském náměstí na přelomu 20. a 21. století.

Ivan Grisa, dle webové stránky městské památkové reservace Spišská Sobota, 8.1. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7263
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama