Městská památková reservace vyhlášená 1950 chrání středověké město Spišská Sobota (Georgenberg), založené německými kolonisty 1256 na pahorku nad soutokem řeky Poprad a Velického potoka. Zachována řada gotických domů s typickými vysunutými střechami.
Hlavní obrázek místa
Domy v severozápadní části náměstí (vlevo ústí Velická cesta)
© Ivan Grisa, 10/2006
Spišská Sobota je od roku 1946 součástí města Poprad, leží v jeho severovýchodní části. Od silnice I/18 (Makov - Žilina - Poprad - Košice) i budoucí dálnice lze přijet po silnici I/67, na náměstí ulicemi Kažmarská (od centra Popradu) nebo Matejovská (od Kežmarku a budoucí dálnice). Bezplatně parkovat lze přímo na Sobotském náměstí. Nejbližší železniční stanice Poprad - Tatry na trati Bratislava - Žilina - Košice leží asi 1 km severovýchodně, příjemná pěší cesta ulicemi Jiřího Wolkera, Vagonárskou a Velickou cestou netrvá déle než 20 minut.
Ivan Grisa , 8.1. 2009
popis

Prakticky celé středověké město je tvořeno zástavbou nálevkovitého Sobotského náměstí a krátkými úseky navazujících ulic. Uprostřed náměstí soubor farního kostela, zvonice, mariánského sloupu a radnice. Gotické domy rozprostřeny podél celého náměstí. Jeho východní konec (u evangelického kostela) poškozen demolicí staré nemocnice.

Ivan Grisa , 8.1. 2009

historie

Městská památková reservace Spišská Sobota

Spišskou Sobotu založili jako všechna ostatní spišská města němečtí kolonisté. Podle polohy na pahorku nad řekou Poprad a zasvěcení místního farního kostela neslo název Georgenberg (Mons Sancti Georgii), dodatečně doplněné o slovenský název, odvozený od dne konání trhů. První zmínka 1256, městská práva 1271. Spolu s ostatními spišskými městy v letech 1412–1773 v polské zástavě. Poškozována při místních válkách a povstáních, poslední velký požár 1775 způsobil přestavbu postižených objektů v klasicistním duchu. Přesto dochována řada původně gotických, renesančně upravených domů s bedněnými štíty a výrazně vysunutými střechami. Časté je dochování prvků výzdoby omítek (sgrafita, malby, reliéfní orámování oken ap.). Pro české výtvarné umění je Spišská Sobota důležitá jako rodiště sochaře Jana Brokoffa (23. 6. 1652), zakladatele významné sochařské dílny českého baroka.

Ivan Grisa, dle webové stránky městské památkové reservace Spišská Sobota, 8.1. 2009

Základní informace místa
ID místa: 7266
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama