Původní gotická budova uprostřed Hlavního náměstí z r. 1461 byla v l. 1541-1555 přestavěna renesančně.Věž přistavěna r.1641. Po požáru v r.1779 klasicistní přestavba. Dnešní podoba je po požáru z r. 1922. Sídlo městského úřadu.
Hlavní obrázek místa
radnice v Kežmarku od jihu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Slovenské okresní město Kežmarok, zvané také často jako „perla pod Tatrami“, má stejně jako ostatní významná historická centra i svou výstavnou historickou budovu radnice. Ta kežmarská se nachází osamoceně uprostřed Hlavního náměstí, respektive v jeho západní části. Historie současné radnice s klasicistní fasádou až do poloviny 15. století, kdy jí předcházel gotický radní dům. V současnosti radnice slouží svému původnímu účelu a je sídlem Městského úřadu v Kežmarku. Přístupná je pouze v úředních hodinách.
Jan P. Štěpánek, 24.1. 2007
popis

Radnice je tvořena klasicistní dvoupatrovou samostatnou budovou na půdoryse čtverce. Z obvodu západní pětiosé fasády vystupuje mělký tříosý patrový rizalit ukončený v úrovni 2. patra trojúhelným tympanonem. Severní i jižní fasáda jsou takřka shodné, pětiosé. Z obvodu pětiosé východní fasády opět vystupuje mělký, oproti západnímu užší jednoosý rizalit. Stejně jako západní rizalit je i tento východní v úrovni 2. patra zakončen trojúhelným tympanonem. V ose východní fasády i rizalitu vystupuje vzhůru (nikoliv z obvodu) vysoká štíhlá čtyřboká hodinová věž v jejíž 2/3 se nachází ochoz. Věž je ukončena bání. Na jižní fasádě se nachází část pozdně gotického trojokna a původní renesanční portál se znakem města. Na východní straně radnice je možno spatřit část gotických a renesančních oken.

Jan P. Štěpánek, 24.1. 2007

historie

Historie kežmarské radnice

Historie kežmarské radnice sahá až do roku 1461, kdy byla vystavěna měšťany v doznívajícím gotickém slohu. V letech 1541 - 1555 proběhla rozsáhlá přestavba radního domu v tehdy módním renesančním slohu. Věž radnice pochází z roku 1641. Po velkém požáru v roce 1779 byla čistě renesanční stavba přestavěna v klasicistní patrovou budovu s atikou a vysokou věží. Současný vzhled radnice získala až v roce 1922, po posledním velkém požáru. Tehdy získala klasicistní budova dnešní druhé patro.

Jan P. Štěpánek s využitím www.kezmarok.net, 24.1. 2007

Kontaktní informace
Mestský úrad Kežmarok
Hlavné námestie 1
060 01 Kežmarok
Tel: +421 52 466 01 01
http://www.kezmarok.sk
Základní informace místa
ID místa: 4930
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama