Čtyřkřídlý zámek ceněný pro svůj čistý renesanční sloh, vznikl patrně přestavbou tvrze ze 14. stol. Na přelomu 16. a 17. stol. za Horvathů renesanční přestavba. V pol. 18. stol. dostavěn do současné podoby. Dnes expozice Slovenské národní galerie.
Hlavní obrázek místa
Strážky
zámek od severovýchodu
© Jan P. Štěpánek, 08/2006
Jedinečnou památkou v západní části Spiše, při úpatí východních částí masívu Vysokých Tater, je renesanční zámek ve Strážkách. Ten tvoří spolu s pozdně gotickým kostelem sv. Anny a nedávno zrenovovanou zvonicí jednotný architektonicko-urbanistický komplex. Obec Strážky, dnes součást městečka Spišká Belá, se nachází při hlavní silnici z Kežmarku, vzdáleného asi jen 5 km jižním směrem, a 1 km jižněji od Spišké Belé. Zámek leží v samém centru obce, na okraji rozlehlého anglického parku a zahrady obehnaných okrasnou zídkou. Západní stranu areálu tvoří hlavní silnice, východní pak tok řeky Poprad. Čtyřkřídlý renesanční zámek, jehož počátky spadají až do 14. století, si dodnes uchoval charakteristické rysy kastelu (odtud slovenské. Kaštieĺ): čtyřkřídlá, hmotově uzavřená patrová budova s falešným druhým patrem a vysokou zdobnou atikou, dvojicí nárožních věžic a bašt. I samotné situování na svah nad řeku, na hranu říční terasy, budí dojem pevnosti, nedobytnosti. Objekt zámku ve Strážkách je ceněn především pro svou slohovou čistotu, typickou renesanci. Zámek, jehož majitelem je Slovenská národní galérie, je přístupný veřejnosti a návštěvník zde najde několik zajímavých expozic reprezentujících například sbírku historického nábytku a interiérových doplňků z období 17. až 19. století na Horním Uhersku (Slovensku), expozici Ladislav Mednyánszky a Strážky a ojedinělou expozici tvoří historická knihovna, která seznamuje návštěvníky s dějinami obce, zámku a rodů, kterým Strážky v minulosti patřily. Na nádvoří zámku se pod arkádami rovněž nachází stylová kavárna, kde je možnost se velmi dobře a příjemně občerstvit.
Jan P. Štěpánek, 26.9. 2006
popis

Popis zámku Strážky

Zámek Strážky byl budován postupně a tento složitý stavební charakter si ponechal dodnes. Na hraně říční terasy řeky Popradu bylo prvně vystavěno současné západní křídlo. Postupně přibylo jižní křídlo s takřka kruhovou baštou (věžicí) v jihozápadním nároží a čtverhranným výstupkem k jihu. Obě křídla jsou patrová a mohutným slepým druhým patrem, ukončeným korunní římsou na níž navazuje zdobná atika. Na tuto stavební etapu navázala výstavba severního (současného vstupního) křídla s dvoupatrovou čtvercovou věžicí v nároží, jež je směrem na východ k řece podepřena dvěma mohutnými opěrnými pilíři v nárožích. Z této věže vystupuje v celé její výšce na severní straně půlkruhový výstupek bašty, opět s jedním mohutným opěrákem. Stavení etapa zámku byla ukončena výstavbou čtvrtého, východního křídla, které bylo vystavěno na dělicí hradbě nad řekou. Celá stavba byla sjednocena jedním typem korunní atiky, která je porušena pouze…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 26.9. 2006

historie

Historie zámku Strážky a obce

Samotná obec Strážky, ve které se zámek nachází, vznikla již ve 2. polovině 12. století. Darovací listinou z počátku 14. století ji král Karel Robert daroval rodině Berzeviczyovců. Významným mezníkem v dějinách Strážek se stal rok 1556, kdy císař Ferdinand I. za zásluhy při obraně hradu Sihoť v protitureckých bojích věnoval donační listinou právě osadu rodině Horváth-Stansith. Byl to právě jeden z členů této rodiny, Gregor Horváth-Stansith (1558-1597), který zde vybudoval renesanční zámek (slov. kaštieĺ). Krom toho ve Strážkách založil i latinskou humanistickou školu (1584) pro děti spišských šlechticů a velkými náklady vybudoval i knihovnu, která v té době patřila k nejlépe vybaveným v Uhersku. Ve druhé polovině 16. století a poté okolo roku 1620 byl zámek stavebně upraven a dostal výraznou renesanční podobu. Na počátku 18. století postihl zámek ve Strážkách velký požár, který způsobil i zánik významné strážecké školy.…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle informačních cedulí u zámku, 26.9. 2006

otvíračka

Otvírací hodiny

1.1.2006 až 14.6.2006 úterý - neděle: od 10,00 do 17,00 (poslední vstup v 16,00 hod.) 15.6.2006 až 15.9.2006 pondělí - neděle: od 9,00 do 19,00 hod. (poslední vstup v 18,00 hod.) 16.9.2006 až 31.12.2006 úterý - neděle: od 10,00 do 17,00 (poslední vstup v 16,00 hod.)

Jan P. Štěpánek, 26.9. 2006

okruhy, vstupné

Vstupné

50 Sk dospělí; 15 Sk žáci základních škol, 25 Sk děti 6-15 let, studenti, důchodci a ZTP, 80 Sk výklad v cizím jazyce, 100 Sk rodinná vstupenka.

Jan P. Štěpánek, 26.9. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí zámku Strážky, ofoceno z informační tabule v zámku
© Jan P. Štěpánek, 09/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Kontaktní informace
Kaštieľ Strážky
Mednyánskeho 25
Spišská Belá
059 01
Tel: +421-52-4581312
Základní informace místa
ID místa: 4653
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama