Nový evangelický kostel tvoří pohledovou dominantu města. Budova postavená v nezvyklém eklektikém slohu v letech 1872 - 94 podle projektu architekta Th. Hansena. V roce 1909 přistavěno tzv. Thökölyho mauzoleum.
Hlavní obrázek místa
celková pohled na kostel od východu
© Jan P. Štěpánek 09/2005
Skutečnou pohledovou dominantou města Kežmarok netvoří ani slavný městský hrad, ani gotická basilika sv. Kříže, nýbrž tzv. Nový evangelický kostel těsně při hlavní silnici vedoucí podél jižní strany historického jádra města. Úchvatná representativní stavba je postavena v poněkud bizardním, tzv. eklektickém slohu. To znamená, že na budově se snoubí mnoho stavebních slohů. Najdeme zde převážně prvky byzantské, románské, renesanční, ale i maurské a orientální. Evangelický kostel byl postaven v letech 1872 – 1894 podle projektu vídeňského architekta Th. Hansena, jako náhrada za již nevystačující a nevyhovující starý dřevěný artikulární kostelík v jeho sousedství. V roce 1909 bylo k presbyterní straně kostela přistavěno tzv. Thökölyho mauzoleum. Kostel je tvořen vysokou jednolodní štíhlou stavbou, která je prosvětlena vysokými okny ve stylu obsahujícím prvky románské, byzantské a orientální. Západní, presbyteriální stranu kostela ukončuje tzv. Thökölyho mauzoleum ve stejném architektonickém duchu jako je i celý kostel. Mauzoleum tvoří trochu užší přístavba než je samotná loď, kterou završuje štíhlá válcová věž ukončená mohutnou kopulí s malou věžičkou. Tato část, kdyby stála osamoceně, jakoby z oka vypadla podobným chrámům na Rusi či Byzancie. Na severní straně ke kostelu těsně přiléhá velmi vysoká štíhlá zvonice, kterou završuje vystouplý ochoz a štíhlejší zvonová nástavba ukončená plochou střechou. Se samotným kostelem je zvonová věž spojena krytou chodbou pouze do výšky prvního patra. Ve druhém patře pojí věž a kostel pouze otevřený můstek. Věž zvonice na každého návštěvníka působí dojmem nádherného středomořského majáku či benátských zvonic. Celá stavba kostela je sjednocena křiklavou avšak stylovou kombinací cihlové a zelená barvy. Pokud se návštěvník nachází ve východní části Tater, či samotném Kežmarku, rozhodně by neměl tuto úchvatnou stavbu, která v člověku vyvolá mnohé představy…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 2.2. 2006
Základní informace místa
ID místa: 3881
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama