V jádře renesanční zámek z přelomu 16. a 17. století. Vystavěn snad Thurzy či rodem Thökölyů. Za spišského biskupa dr. Karola Salbecka koncem 18. stol. upraven v letní sídlo biskupů. R. 1929 rozšířen dle projektu D. Jurkoviče.
Hlavní obrázek místa
východní část zámku od hlavní cesty
© Jan P. Štěpánek 08/2006
V jádře renesanční, později několikrát upravovaný zámek na okraji slovenské obce Spišský Štiavnik na horním toku řeky Hornád, ležící necelých 12 km jihovýchodně od Popradu.
Zámek samotný sice spadá pod obec Spišský Štiavnik, ale nachází se přibližně v polovině cesty mezi ním a obcí Betlanovce. V zámku je umístěno odborné učiliště a lze si jej tak prohlédnout pouze zvenčí. V bývalých hospodářských budovách před zámkem žije početná komunita cikánů a je třeba zde proto být opatrnější.
Jan P. Štěpánek, 1.1. 2009

  historie

  Obec Spišský Štiavnik vznikla na místě starého benediktinského kláštera z přelomu 10. až 11. století. Poprvé se obec písemně zmiňuje v roce 1246 a její počátky jsou spojené se vznikem štiavnického opatství. Pod to spadalo celkem 13 obcí. Z těchto obcí bylo vytvořeno štiavnické zákupní panství. V roce 1539 panství získal do soukromých rukou Hieroným Laský. Po něm následoval nakrátko rod Thurzů a Ján

  Jan P. Štěpánek, 1.1. 2009

  pověsti

  Jednoduchá patrová stavba na půdoryse obdelníka s válcovými věžicemi v nárožích – typická forma kastelu (castello). Zámek je kryt vysokou valbovou střechou, která dělením vytváří dojem mansardové střechy. V ose stavby je na hřebeni střechy umístěna drobná věžička. Nad úrovní korunní římsy přechází oválné věžice v polygonální bedněné nástavby završené báněmi. Z jižního průčelí vystupuje v

  Jan P. Štěpánek, 1.1. 2009
  Základní informace místa
  ID místa: 1529
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 9.1.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama