Divadlo bylo vybudováno v letech 1874-1888 podle návrhu Gottfieda Sempera a Karla von Hasenauera. Malby v interiéru vstupní haly vytvořili bratři Gustav a Ernst Klimtovi. V r. 1945 byla budova silně poškozena při bombardování a o měsíc později vyhořela. Rekonstrukce probíhala v letech 1953-1955.
Hlavní obrázek místa
Burgtheater od jihozápadu
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49% přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jednou z nejvýznamnějších budov starého města je národní divadlo Rakouska, zvané Burgtheater, které stojí na vídeňské Ringstraße. Jedná se o jedno z nejdůležitějších divadel v Evropě.
Luděk Vláčil, 28.1. 2020
historie

Císařské dvorní divadlo bylo založeno 14. března 1741 na přání Marie Terezie, která chtěla mít scénu v blízkosti panovnického sídla. V roce 1776 jej nechal její syn, císař Josef II. přejmenovat na "Německé národní divadlo". V divadle měly premiéru tři z Mozartových oper: Únos ze serailu (1782), Figarova svatba (1786) a Così fan tutte (1790). Roku 1794 se již divadlo nazývalo "K.K. Hoftheater nächst der Burg" (Dvorní divadlo při Hradu). Dne 2. dubna 1800 zde měla premiéru i Beethovenova Symfonie č. 1. Budova původního císařského divadla se nacházela v dnešní zahradě paláce Hofburg. Stavba současné budovy císařsko-královského dvorního divadla začala v roce 1874 a byla navržena Gottfiedem Semperem a Karlem von Hasenauerem. Malby v interiéru vstupní haly vytvořili bratři Gustav a Ernst Klimtovi. Svému účelu stavba slouží od 14. října 1888. Název Burgtheater se začal užívat od roku 1918. Za II. světové války scénu využívala…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.theatre-architecture.eu a další, 28.1. 2020

Půdorys místa


https://www.theatre-architecture.eu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 14565
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama