Zachovalé úseky městské hradby na jihozápadní, východní a částečně na severní straně města při hradu a dále hranolová hradební věž v jihovýchodním nároží hradeb a část barbakánu v západním sousedství hradu.
Hlavní obrázek místa
dochovaná hradební věž na jihovýchodě města
© Jan P. Štěpánek 09/2005
Neméně zajímavou památkou města Kežmarok jsou bývalé, založením středověké, městské hradby. Původně jimi byl obehnán celý obvod města, avšak do současnosti se zachovaly jen krátké úseky především na jihozápadní, východní a částečně na severní straně města při hradu a dále hranolová hradební věž v jihovýchodním nároží hradeb a část barbakánu v západním sousedství hradu. Na existenci městského opevnění dodnes upozorňují i některé názvy ulic v jádru města: Baštová, Priekopa (odkazující na hradební příkop) či ulice Nižná brána (odkazující na existenci bývalé Dolní brány, po níž se zachovalo pouze torzo barbakánu při hradě). V roce 1950 bylo historické jádro města Kežmarok, vymezené původním obvodem městských hradeb, vyhlášeno městskou památkovou rezervací, jednou ze sedmnácti na Slovensku.
Jan P. Štěpánek, web, 12.2. 2006
historie

Královské město Kežmarok dostalo městská práva již v roce 1269 od krále Bély IV., avšak již předtím zde sídlilo slovansko-německé obyvatelstvo. Jako svobodné město získal Kežmarok mnohé hospodářské i politické výhody – např. právo dvou výročních trhů (1419), sporné právo skladu (1435), právo meče (1438), právo používat erb (1463) a v neposlední řadě právo pevnit svůj obvod pevnými kamennými hradbami. Hradby se mnohokrát městu osvědčily, protože součástí historie města byly i časté boje. V okolí města se odehrálo celkem 13 válek. Jedna takřka stoletá s blízkým městem Levoča o právo skladu a další takřka 250 letá, kterou vedlo město proti vlastnímu městskému hradu. Proto se opevnění hradu obracelo i proti samostatnému městu a naopak bylo město opevněno i proti vlastnímu hradu. Na denním pořádku tehdy byly pouliční boje a rabování. Teprve až v roce 1720 se kežmarští dočkali poněkud neobvyklého vítězství. Hrad nedobyli, ale…  číst dále

Jan P. Štěpánek, web, 12.2. 2006

Základní informace místa
ID místa: 3920
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama