Římsko-katolický farní kostel sv. Antonína Paduánského s got. jádrem ze 2. pol. 13. stol. Ve 14. stol. přestavěn. Další přestavba po pol. 15. století. Dvoulodní pseudogotická stavba se zbarokizovaným interiérem a cenným mobiliářem.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek, 08/2006
Podtatranské městečko Spišská Belá jak již sám název vypovídá tvoří jedno ze středisek Spišského regionu. Nalézá se asi 21 km severovýchodně od Popravu, při úpatí Belanských Tater. Dominantou celého městečka je římskokatolický farní kostel sv. Antonína Paduánského, který se spolu se samostatnou renesanční zvonicí nachází při původní středověké hlavní ulici, jež se časem rozvinula v jakési pomyslné náměstí, centrum Spišské Belé. Původ kostela spadá do 2. poloviny 13. století a dodnes na této stavbě můžeme pozorovat rozmanitou směs architektonických slohů. Poslední přestavbou však převážil pseudogotický sloh. V těsném sousedství kostela se nachází typická renesanční zvonice, podobná typově i stylově s mnoha dalšími v okolí. Takřka shodnou můžeme najít ve blízkých Strážkách, Kežmarku, Spišské Sobotě,… Spišská Belá se pro návštěvníka může stát východiskem výletů do Belanských Tater, Pieninského národního parku či na zámek ve Strážkách. Zajímavých cílů je v okolí opravdu mnoho.
Jan P. Štěpánek, 15.2. 2007
historie

Historie kostela sv. Antonína Paduánského

Prvním kostelem ve Spišské Belé byl kostel sv. Valentina, který existoval již roku 1208. Stával při potoce. Dle vizitace z roku 1674 víme, že byl zděný. V roce 1707 však vyhořel a nebyl již obnoven. Současný novější farní kostel sv. Antonína Paduánského byl vystavěn po polovině 13. století na návrší nad Belanským potokem a po tatarském vpádě v letech 1241 – 42 fungoval částečně jako skromná pevnost. První stavební fáze se váže k 60. letem 13. století (obvodové zdivo lodě, triumfální oblouk se čtvercovým presbyteriem a západní portál). Na stavbě kostela se v prvé fázi uplatnil tzv. cisterciácko – burgundský sloh. K prvnís tavební fázi se řadí i západní stupňovitě uspořádaný pozdně románský. K první přestavbě došlo ve 14. století. Presbyterium bylo rozšířeno do dnešní polygonální podoby. Z této doby pocházejí i čtyři opěrné pilíře, které zachytávají tíhu kleneb. Na severní presbyteria se nachází fragment nástěnné malby…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle městkých internetových stránek a turistických průvodců., 15.2. 2007

Další texty historie
otvíračka

Mše svaté: Pondělí - 18:30 Úterý - 18:30 Středa - 6:30, 18:00 dětská mše svatá Čtvrtek - 18:30 Pátek - 6:30, 18:30 mše svatá pro mládež Sobota - 18:30 Neděle - 7:30, 9:00, 10:30

15.2. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© Žáry, Juraj: Dvojloďové kostoly na Spiši, Tatran, Bratislava 1986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Spišská Belá
Hviezdoslavova 27
059 01
Spišská Belá

Správce farnosti-farář
ThLic. Peter Petrek
Tel: 0905 694717, 052/4581386
petrekp@stonline.sk
Základní informace místa
ID místa: 5013
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama