radnice

Rathaus, Wien/Vídeň
Monumentální novogotická radnice byla postavena v letech 1872-1883 podle návrhu vídeňského architekta Friedricha von Schmidta. V r. 1882 byla na centrální věž instalována socha vlajkonoše. Od r. 2012 probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která by měla být dokončena v r. 2023.
Hlavní obrázek místa
Hlavní část průčelí
© Luděk Vláčil 12/2019

Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49 % přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Výraznou dominantou náměstí Friedrich-Schmidt-Platz je neogotická radnice (Rathaus). V budově sice sídlí vídeňský starosta a také městská rada a zemská vláda, ale její interiér, nádvoří s arkádami, slavnostní schodiště a slavnostní sál jsou v rámci prohlídek přístupny veřejnosti. V radnici je také restaurace, městská a zemská knihovna a městský ...
Luděk Vláčil, 9.12. 2019

  historie

  Novogotická radnice byla postavena v letech 1872-1883 podle návrhu Friedricha von Schmidta, po němž bylo pojmenováno náměstí, na kterém se budova nachází. 21. října 1882 byla na centrální 98 m vysokou věž instalována kovová socha tzv. Rathausmanna (radniční muž), která se brzy stala jedním ze symbolů města. Socha od Ludwiga Wilhelma znázorňuje vlajkonoše v brnění. Věž tak dosahuje výšky 104 metrů. Radnice,

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.radynacestu.cz, https://de.wikipedia.org a další, 9.12. 2019


  Vložit do oblíbených
  Rakousko, Vídeň,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14564
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14564
  Uveřejněno: 9.12.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama