Monumentální novogotická radnice byla postavena v letech 1872-1883 podle návrhu vídeňského architekta Friedricha von Schmidta. V r. 1882 byla na centrální věž instalována socha vlajkonoše. Od r. 2012 probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která by měla být dokončena v r. 2023.
Hlavní obrázek místa
Hlavní část průčelí
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49 % přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Výraznou dominantou náměstí Friedrich-Schmidt-Platz je neogotická radnice (Rathaus). V budově sice sídlí vídeňský starosta a také městská rada a zemská vláda, ale její interiér, nádvoří s arkádami, slavnostní schodiště a slavnostní sál jsou v rámci prohlídek přístupny veřejnosti. V radnici je také restaurace, městská a zemská knihovna a městský a zemský archiv. Uvnitř budovy i před ní se často konají různé kulturní akce. Jednou z nejznámějších je jarní ples Life Ball. Od listopadu se před radnicí konají neméně známé adventní trhy a v období od konce ledna do začátku března se prostor před radnicí mění v jedno obrovské kluziště.
Luděk Vláčil, 9.12. 2019
historie

Novogotická radnice byla postavena v letech 1872-1883 podle návrhu Friedricha von Schmidta, po němž bylo pojmenováno náměstí, na kterém se budova nachází. 21. října 1882 byla na centrální 98 m vysokou věž instalována kovová socha tzv. Rathausmanna (radniční muž), která se brzy stala jedním ze symbolů města. Socha od Ludwiga Wilhelma znázorňuje vlajkonoše v brnění. Věž tak dosahuje výšky 104 metrů. Radnice, včetně 7 nádvoří, s celkovou rozlohu zhruba 113 tisíc metrů čtverečních má šest pater a dvě suterénní podlaží. V budově je celkem 1575 místností. Největší z nich je výstavní sál tzv. Festsaal, který je 71 m dlouhý, 20 m široký a 18,5 m vysoký. Na výstavbu budovy bylo použito zhruba 30 milionů cihel a více než 40 tisíc kubických metrů kamene. V roce 1985 byla zrekonstruována radniční věž i socha vlajkonoše, jehož kopie dnes stojí také před radnicí. Od roku 2012 probíhá rozsáhlá rekonstrukce radnice, která by měla být dokončena…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.radynacestu.cz, https://de.wikipedia.org a další, 9.12. 2019

Základní informace místa
ID místa: 14564
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama