Archeologické vykopávky zaniklých budov a zbytky civilního osídlení kolem starověkého mocenského centra římské provincie Panonie zvaného Vindobona opuštěného v 5. století. Část vykopávek je ponechána odkryta.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na odkryté vykopávky
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska a od 1. ledna 1922 také jednou z jeho spolkových zemí, která je obklopena územím spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň rozkládající se kolem řeky Dunaj je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel, z čehož je 49 % přistěhovaleckého původu. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve Vídni lze nalézt i stopy osídlení z doby římské kolonizace. Na náměstí Michaelerplatz v úplném centru Vídně, mezi částí Hofburgu zvanou Michaelertrakt a nákupní uličkou Kohlmarkt, byly odkryty archeologické vykopávky starší zástavby, mezi nimiž jsou i pozůstatky římské civilní osady (canabae), v níž žily ženy a děti vojáků z přilehlého tábora Vindobona. Část vykopávek byla ponechána odkryta. Archeologické nálezy z této i jiných lokalit jsou k vidění v římském muzeu na Hoher Markt přímo v centru města.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.mistopis.eu a další, 19.1. 2020
historie

Na území dnešní Vídně byla původně keltská osada, na jejímž místě kolem roku 15 př. n. l. vyrostl římský vojenský tábor. Kolem roku 89 v oblasti centrální Vídně vybudovala svůj tábor XIII. legie. Později se tábor rozrostl a vzniklo město zvané Vindobona, které se stalo správním centrem provincie Pannonia. Vindobona se zmiňuje v souvislosti s úmrtím císaře Marka Aurelia, který zemřel ve Vindoboně 17. března 180 na neznámou nemoc při vojenském tažení proti invazi germánských kmenů. Odhaduje se že Vindobona, skládající se z římské pevnosti s přístavem a z přilehlého civilního osídlení, měla 15 000 až 20 000 obyvatel. Město zůstalo římským centrem až někdy do 4. století. Římany bylo zcela opuštěno v 5. století po invazi Hunů do Pannonie v roce 430.

Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org,http://antika.avonet.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 19.1. 2020

Základní informace místa
ID místa: 14567
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama