Původně pozdně románský kostel (1273), přestavěný goticky (1464), věž klasicistně upravená po požáru 1775. Nepříliš vydařená restaurace vnitřního zařízení 1968, oprava kostela na přelomu 20. a 21. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel a zvonice od jihovýchodu
© Ivan Grisa, 10/2006
Spišská Sobota se nachází v severovýchodní části dnešního města Poprad (roku 1946 vytvořeného spojením Popradu, Stráží, Veľké a Spišské Soboty). Příjezd od silnice I/18 (E50) z mimoúrovňové křižovatky na jihu Popradu po silnici na Kežmarok (Štefánikova), na okraji vlastního Popradu odbočit ulicí Kežmarskou a Pod bránou na Sobotské náměstí. Parkování možné zdarma přímo u kostela. Od železniční stanice Poprad - Tatry (na trati Bratislava - Žilina - Košice) pěšky k východu, ulicí Jiřího Wokera k podchodu pod tratí, přes louku za nádražím ke čtvrti rodinných domků ulicemi Vagonárska a Velická cesta přímo na náměstí (asi 20 minut chůze).
Ivan Grisa , 7.1. 2009
historie

Kostel svatého Jiří ve Spišské Sobotě

Kostel byl postaven v pozdním románském slohu před rokem 1273 uprostřed náměstí tržního města, osazeného německými přistěhovalci. Gotickou úpravou prošel počátkem 60. let 15. století (včetně přístavby kaple sv. Anny na severní straně). Od počátku 16. do poloviny 17. století luterský, poté znovu katolický. Roku 1777 jej poškodil velký požár města, po kterém se změnil vzhled západní věže. Kostel se vyznačuje vzhledem ke své velikosti množstvím a kvalitou pozdně gotických oltářů a dalších částí vnitřního zařízení (pět oltářů s bohatými řezbami, kalvárie ve vítězném oblouku), další hodnotné zařízení je barokní (šestý oltář, kazatelna). Na přelomu 60. a 70. let 20. století prošly gotické oltáře rekonstrukcí, při které byly odstraněny pozdně gotické odlévané olověné zlacené plastické aplikace, které byly z neznalosti považovány za novogotické doplňky. Celý kostel byl jako většina objektů na Sobotském náměstí opraven na přelomu 20. a 21. století.

Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.spsobota.szm.sk/, 7.1. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Žáry, Juraj. Dvojloďové kostoly na Spiši, Tatran, Bratislava 1986
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Poprad  ( PP ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 7260
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama