Basilika minor sv. Kříže - jádro basiliky pochází ze 13. století. V polovině 15. století proběhla rozsáhlá pozdně gotická přestavba. V těsné blízkosti renesanční zvonice z r. 1591 s nejstarším zvonem z r. 1525.
Hlavní obrázek místa
Zvonice a kostel od východu
© Ivan Grisa, 09/2006
Protiváhu světské dominantě města Kežmarok, městskému hradu, tvoří církevní stavba basiliky minor sv. Kříže. Basiliku tvoří dlouhá a štíhlá jednolodní svatyně s postranními kaplemi, ukončená polygonálním presbyteriem. Jednoduché hlavní průčelí ukončuje trojúhelný štít s vystupující štíhlou hranolovou věží ukončenou ochozem a atikovými štítky. Hlavní vstup je orientován netypicky od jihu, v přístavku hlavní lodi. Vstupní portál je bohatě členěn cennou kamenickou výzdobou. Interiér kostela je laděn v gotickém duchu s bohatou kamenickou výzdobou, klenutím a nástěnnými malbami. Jádro basiliky pochází ze 13. století. V polovině 15. století (1444 – 1498) proběhla rozsáhlá přestavba, která dala chrámu dnešní podobu. Převážně gotický je i charakter interiéru kostela. Stavba, která má statut národní kulturní památky byla v roce 1998 papežem Janem Pavlem II. povýšena na basiliku minor. Součástí areálu basiliky je velmi cenná renesanční zvonice postavená v roce 1591. Nejstarší zvon, který nese, byl ulit v roce 1525. Štíhlá hranolová 2 patrová stavba má vystouplé nejvyšší zvonové patro ukončené atikou. Bílou siluetu zvonice zdobí pěkná sgrafitová výzdoba. Podobně jako basilika je i zvonice prohlášena národní kulturní památkou a je považována za nejkrásnější zvonici v oblasti Spiše.
Jan P. Štěpánek, web, 21.1. 2006
Základní informace místa
ID místa: 3850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama