R.1858 vyčleněno 120 ha lesa k ochraně, r.1933 vyhlášené za SPR. R.1958 rozšířena na současných 666,6 ha. Nejstarší stromy jsou staré i více jak 400 let. Od r.1979 vede kolem pralesa naučná stezka. Prales ukazuje původní podobu šumavských lesů.
Hlavní obrázek místa
Boubínský prales
© Jiří Cukr, 07/2007
Jedna z nejznámějších českých přírodních chráněných lokalit se nachází na úpatí hory Boubín v nadmořské výšce 920–1110 metrů. Přístup je z parkoviště u Idiny pily (informační středisko) nedaleko Zátoně u Lenory po zelené značce asi 1,5 km. Poblíž je i železniční stanice. Okolo nejcennější části pralesa (chráněné od roku 1858) vede naučná stezka dlouhá 3 km, která má 9 zastavení a začíná u Boubínského jezírka.
Jiří Cukr, 31.7. 2007
historie

V polovině 19. století se díky iniciativě lesmistra Josefa Johna začala o zdejší lesy zajímat odborná veřejnost a v roce 1858 rozhodl jejich majitel, kníže Adolf Josef Schwarzenberk, vyčlenit 120 ha lesa k ochraně. V říjnu 1870 však vichřice velkou část zničila a zůstalo pouze 46,6 ha, které dnes představují vlastní jádro vyhlášené za státní přírodní rezervaci 31. 12. 1933. V roce 1958 potom došlo k rozšíření o dalších 620 ha okolních porostů (včetně lesa na vrcholu Boubína), čímž se rozloha vyšplhala na současných 666,6 ha. V letech 1874–1947 byl prales součástí obory. Dřevinnou základnu v Boubínském pralese tvoří především smrk (53%), buk a jedle. Nejstarší exempláře mnohdy velice bizardních tvarů jsou staré i více jak 400 let. Prales je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. V roce 1963 byl kvůli lepší ochraně hlavně před návštěvníky oplocen dřevěným plotem, od roku 1979 vede kolem naučná stezka, která…  číst dále

Jiří Cukr, 31.7. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Horní Vltavice

Místa v okolí

 Boubín
 silniční most
 rechle
 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 Hus
 domy alpského typu
 kostel sv. Kateřiny
 Drslavice
 stará radnice
 radnice
 kašny
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 Kunžvart
 kaple Panny Marie
 Stožecká kaple
 kostel sv. Anny
 Smrčná
 Chalupská slať
 Skalice
 stará radnice
 Královácký kámen
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Libín
 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 židovský hřbitov
 Putkov
 Zdíkov
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Zálezly
 kostel sv. Anny
 Schmiedův pivovar
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel Jména Ježíš
 Chocholatá Lhota
 Budkov
 rychta/fara/radnice
 Lipovice
 Knížecí stolec
 Dub
Základní informace místa
ID místa: 5529
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama