Kostel sv. Kateřiny je pozdně barokní sakrální stavba postavená na místě původně evangelického svatostánku z let 1610–1611. Hornické město, založené na počátkem 16. století, nese dodnes jméno této katolické světice. Dnes je opravený.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2010
Graficke pismenko Kostel stojí na vrchu nad náměstím v sousedství dalších domů a fary. Hora Svaté Kateřiny je přístupná po silnici z Horního Jiřetína u Litvínova. Nejbližší hraniční přechod do Německa je nedaleko v Mníšku. Železniční spojení se světem Hora Svaté Kateřiny, přes několik pokusů v minulosti, nemá. V r. 2008 byl Hoře Svaté Kateřiny vrácen status města.
Prudký Martin, 6.11. 2010

  historie

  Hornické město Hora Svaté Kateřiny vzniklo na počátku 16. století, tedy v době prudkého rozvoje důlního podnikání na saské a české straně Krušných hor. Původní osídlení údolí Kateřinského potoka, později zvané „im Grund“, bylo rozšířeno na tzv. Městský vrch. Původní úmysl zakladatelů o pravoúhlou dispozici ulic se pro složitý terén nepodařilo dodržet. Také kostel byl vystavěn na vrchu mimo náměstí na místě prvního hřbitova. Nejstarší kostel

  Prudký Martin dle Uměleckých památek Čech a regionálních publikací., 6.11. 2010

  popis

  Kostel má obdélný půdorys s trojbokým závěrem. Sakristie s oratoří se nachází v prvním patře. Mohutná hranolová věž vévodí západnímu průčelí. Je zakončena cibulovou bání a má kruhová okna. Zařízení je buď z doby stavby nebo je novodobé.
  Prudký Martin podle Umělecké památky Čech, 6.11. 2010
  Základní informace místa
  ID místa: 9506
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?9506
  Uveřejněno: 7.6.2011
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 36' 19.21"
  E 13° 26' 15.76"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Most  (MO)
  Obec: Hora Svaté Kateřiny
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu