Barokní sýpka stojí na základech vodní tvrze, zmiňované r. 1414. V majetku pánů z Pernolce, Pehmů z Osova aj. Od konce 15. stol. nebyla trvale obývána a její majitelé se střídali. Poč. 18. stol. byla na jejím místě postavena sýpka. R. 2004 koupena rodinou Turnerů a zrekonstruována na obytné stavení.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz
© Čestmír Boukal, 6/2011
Na základech tvrze byla počátkem 18. století postavena barokní sýpka. Původní tvrz, zděná budova čtvercového půdorysu se silnými zdmi, 13 x 13 m, byla chráněna hlubokým vodním příkopem. Na vnější straně měl příkop vysoký násep s kamennou hradbou. Příkop napájela voda z několika rybníků, propojených hlubokými strouhami. Tvrz měla přístup ze severu branou a přes padací most. Z této strany bylo nádvoří s hospodářskými staveními, zřejmě dřevěnými. Barokní dvoupatrová sýpka, o čtvercovém půdorysu 15 x 15 m, je postavena ze smíšeného zdiva, obsahujícího bohatě druhotně použité fragmenty barokního kamenného ostění oken. Přízemí a patro osvětleno pravidelně rozmístěnými malými obdélnými okénky. Mohutný jehlancový krov sloužil jako další skladovací prostory. Sýpku chránil vodní příkop původní tvrze. Za hospodaření J. Holeše po pozemkové reformě r. 1923 a r. 1952 po převedení sýpky do státního majetku byla probourána větší okna, v této době bylo také přízemí rozděleno příčkami a byl proražen nový dveřní otvor. Při rekonstrukci byl nalezen barevný renesanční kachel s figurální výzdobou, zdobený skutečným zlatem. Jde teprve o druhý takový kachel nalezený v Čechách a prozatím zůstává nezodpovězenou otázkou, který majitel tvrze si mohl tak nákladné vybavení dovolit.
E.H. podle Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 2., Jiří Úlovec, Libri 2005; Sborník Okresního muzea v Tachově 1971/6 - Vodní tvrz a obec Pernolec, Miroslava Halová, 21.12. 2012
historie

Pernolec se prvně zmiňuje roku 1251, kdy jeho jednu část vlastnil vladyka Přibyslav. Druhá část patřila městu Tachov. Pernolecké panské sídlo existovalo zřejmě již v polovině 13. století, ovšem neví se jakou mělo podobu nebo kde stávalo. Toto sídlo nahradila tvrz při východním okraji vsi, která byla postavena zřejmě až ve 14. století, prvně zmiňovaná r. 1454 (r. 1414 podle Zdeňka Procházky – Ročenka klubu A. Sedláčka). Není zřejmé, kdo byl jejím stavitelem. Tvrz měla patrně strážní funkci (mohutné zdivo, důmyslný nákladný zavodňovací systém). Poslední z Přibyslavových potomků, Otík z Pernolce, prodal r. 1414 svou část vsi s poplužním dvorem Hanušovi Pehmovi z Osova. Po jeho synu Petrovi, který zemřel roku 1439 bez potomků, byl celý statek jako odúmrť připojen k majetku královské koruny. Roku 1454 pernolecké panství získal Levhart z Vidžína a jeho syn Zikmund. Vzrůstajícím významem nově založeného královského města Tachova s hradem poklesl…  číst dále

E. H. podle Encyklopedie českých tvrzí 2., kolektiv autorů, Argo 2000; http://www.archiweb.cz; Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 2., Jiří Úlovec, Libri 2005; Sborník Okresního muzea v Tachově 1971/6 - Vodní tvrz a obec Pernolec, Miroslava Halová atp., 20.12. 2012

Půdorys místa

půdorys přízemí sýpky, šrafovaně zdivo barokní, tečkovaně novodobé
© Zdeněk Procházka (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Pernolec

Místa v okolí

 Částkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Lhotka
 městské opevnění
 Tachov
 Nové Sedliště
 jízdárna
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Dvorce
 Bor u Tachova
 Loreta
 Přimda
 Lesná
 Planá
 Bohušův vrch
 židovský hřbitov
 Třebel
 Ošelín
 Milíře u Rozvadova
 Chodová Planá
 kostel sv. Anny
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Volfštejn
 Kořen
 Kořen
 Broumov
 kostel sv. Apoleny
 Ostrůvek
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11034
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama