rekreační dům Gigant

sanatorium Wölfelsgrund,sanatorium dr Jänische, dom Wypoczynkowy Gigant 1882, Miedzygórze
Sanatorium vybudoval Dr. Jänisch v tyrolském stylu v letech 1882-1883 jako klimatické lázně k léčbě respiračních chorob. V r. 1936 bylo rozšířeno. Po 2. světové válce sloužilo jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Bývalé sanatorium Dr. Jänische, nyní rekreační dům Gigant (dom Wypoczynkowy Gigant), se nachází v Dolním Slezsku v okrese Kłodzko v úzkém údolí Wilczky na úpatí Králického Sněžníku v Międzygórze (do 7. května 1946 Wölfelsgrund, česky Vlčí Důl), která je místní částí města Bystrzyca Kłodzka. Přestože název Międzygórze svádí k použití českého výrazu Mezihoří, česky se tato vesnice jmenuje správně Vlčí Důl, což je odvozeno od původního německého pojmenování Wölfelsgrund. Ves Międzygórze byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí, což dokazuje spousta architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu s množstvím dřevěných doplňků. Největší je bývalé sanatorium "Gigant", které je jedním z největších svého druhu. V tomto objektu je 150 lůžek v 1-4 lůžkových pokojích. Svůj malebný ráz si ves uchovala dodnes a rozhodně stojí za navštívení.
Luděk Vláčil- zdroj:https://cs.wikipedia.org, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 21.7. 2016
historie

Ves Wölfelsgrund (dnes Międzygórze) byla již od konce 18. století turistickou a rekreační oblastí. Koncem 19. století zde vzniklo mnoho architektonicky zajímavých budov vystavěných v tyrolském stylu. Největší z nich bylo sanatorium postavené Dr. Jänischem v letech 1882-1883, které původně sloužilo jako klimatické lázně. Díky svému krásnému okolí se Wölfelsgrund brzy stal oblíbeným výletním a zimním sportovním centrem. V roce 1936 došlo k velkému rozšíření komplexu. Vznikl tak částečně dřevěný objekt s věží, řadou výstupků, balkonů, lodžií a dlouhými terasami. Ve své době patřilo sanatorium k nejexkluzivnějším střediskům v předválečném Německu. Po 2. světové válce bylo toto území připojeno k Polsku a objekt začal sloužit jako středisko pro rekreační pobyty polských pracujících. Rekreačním účelům komplex slouží dodnes.

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.bystrzycaklodzka.pl, http://www.gigant.ng.pl/ a další, 22.7. 2016

Kontaktní informace
57-522 Międzygórze
ul. Sanatoryjna 5
gigant@ng.pl
Základní informace místa
ID místa: 12955
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama