Kostel sv.Kateřiny prošel poslední rekonstrukcí v roce 2002, pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Původně byl zděný kromě dřevěné věže, která se udržela až do roku 1800, poté přestavěna rovněž na zděnou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel sv. Kateřiny
© Miroslav BITTER 12/2005
První zmínka o Vendryni pochází z roku 1305 a přibližně z této doby také pochází zdejší kostel sv. Kateřiny neboť jeho existence je doložena v listině vratislavského biskupství, pocházející právě z tohoto roku. Bohužel, dodnes neproběhl důkladnější archeologický výzkum, a tudíž zatím nebylo možné určit přesné stáří kostela. Kostel sv. Kateřiny byl původně zděný, kromě věže ta byla dřevěná. Od roku 1550 do roku 1654 patřil kostel protestantům, po roce 1654 připadnul zpět do rukou katolíkům jako tomu bylo od počátku zatím známé historie tohoto kostela. V roce 1800 byl „starý“ Vendryňský kostel ve velmi špatném stavu a to především jeho dřevěné části. Proto byl stržen trámový strop a byl nahrazen cihlovou klenbou, také původní dřevěná věž byla nahrazena zděnou. Roku 1891 dal kněz Olszak zvětšit malá okna (zřejmě románská) a koupil nový oltář. V roce 1910 rozhodl kněz Hermann o celkové přestavbě a proto presbytář a část staré (zřejmě románské) lodi byly zbourány a kostel byl rozšířen do tvaru kříže. Tuto podobu si kostel sv. Kateřiny zachoval až dodnes. V roce 2002 byla provedena zatím poslední rekonstrukce této krásné a zároveň jedné z nejstarších památek v tomto kraji.
Miroslav BITTER, 3.1. 2006
historie

Historie kostelu sv. Kateřiny

Tento katolický kostel je nepochybně chloubou obce. Pravdou je, že byl již od počátku farní, nelze však s jistotou určit přesné datum jeho vzniku. Někteří historikové datují vznik kostela už od 10. století. Biskup Šniegoň ve svém přípisu z roku 1860 udává vznik kostela až ve 12. století. Historik Franciszek Popiolek se naopak domníval, že povolení k vybudování kostela dostal až první šlechtický držitel obce Allisch von Orla. Skutečnost, že by kostel nechal postavit právě tento rytíř, je však velmi nepravděpodobná, protože byl husitou. Když však po jeho smrti v roce 1440 získal Vendryni Jakoubek z Březovic, kostel zde již stál. Pravděpodobně vznikl zároveň s obcí před rokem 1300. Některé prameny uvádějí, že byl původně dřevěný, ale např. kněz Józef Lubojacki ve své práci o kostele z roku 1913 (Dzieje kościola parafialnego w Wendryni oraz kościolów filialnych w Nydku i Bystrycy) však mimo jiné uvádí: Kostel byl postaven na pahorku nad…  číst dále

Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 11.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Jak se Adam Borek zasloužil o vznik monstrance

Jednou projížděla Černovským (dříve Czarnowcem) vrchnost z Uher do Saska. Během své cesty ztratila družina cennou skřínku s penězi. Nalezl jí lužnický mlynář Michal Sztefek, který ji ihned ukryl. Vrchnost se však s obrovskou ztrátou nesmířila a vyslala zpátky posly, aby skříňku našli. Přišli také do Lužnic, avšak mlynář Sztefek nález zatajil. Vrchnost pak obvinila své sloužící, že peníze ukradli a schovali. Nespravedlivě obvinění byli dokonce potrestáni smrtí. Peněz si však neužil ani mlynář Sztefek. O rok později totiž mlýn zasáhl požár, při kterém uhořel on i celá jeho rodina. Když přišel Adam Borek se svými hajduky ohledat místo neštěstí, nalezli hroudu roztavených peněz. Právě z té pak nechal vendryňský pán zhotovit v Těšíně monstranci.

Vendryně-Wędrynia 1305-2005, 3.1. 2006

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Karpentná
 Vendryně
 Vendryně - vápenka
 evangelický kostel
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek nad Olší
 Hrádek nad Olší
 Konská
 kostel Božího Těla
 Velká Čantoryje
 Ropice
 Návsí
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Vělopolí
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 synagoga
 evangelický kostel
 Horní Žukov
 městské hradby
 šance Dolní Lomná
 Brandýs
 Těšín
 Těšín
 Hnojník
 kostel sv. Mikuláše
 Písek
 evangelický kostel
 Prochaskova vila
 Třanovice
 zvonička u Polků
 Morávka
 šance na Kempě
 Horní Tošanovice
 šance Na Hrádku
 šance Studeničné
 Sušanské šance
 Hradiště
 Dolní Tošanovice
 Chotěbuz
 Stanislavice
 Rybí dům
 šance Bařiny
 Podobora
 šance Džolek
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 šance Hrčava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 šance na Obidové
Základní informace místa
ID místa: 3762
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama