Dům postaven zelenohorským hejtmanem Danielem Františkem Táborským z Hirschenfeldu r. 1672. Od r. 1709 zde sídlila Zelenohorské pošta. V r.1742 budova vyhořela a byla obnovena údajně dle plánů K.I.Diezenhoffera. V l. 1888-89 eklekticky upraven.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2013

Graficke pismenko Impozantní budova bývalé Zelenohorské pošty se nachází na SV okraji historického jádra města Nepomuk.
Patrová stavba s bohatou historizující fasádou se středním rizalitem je kryta valbovou střechou. V přízemí i patře najdeme místnosti s křížovými klenbami s maltovými hřebínky (ostatní místnosti jsou plochostropé). Dům obklopuje hospodářský dvůr ve tvaru písmene L jehož součástí jsou i bývalé poštovní stáje zaklenuté devíti poli české klenby nesenými toskánskými sloupky.
Pavel Kroupa, 2.2. 2006

  turistické

  V hospodářských budovách sídlí expozice historické techniky. K shlédnutí zde jsou prvorepublikové i mladší motocykly, zemědělská technika, dobová zámečnická dílna a výstava k dějinám místních motoristických závodů (Nepomuckému trojúhelníku).
  Pavel Kroupa , 2.2. 2006

  historie

  Dům byl postaven zelenohorským hejtmanem Danielem Františkem Táborským z Hirschfeldu r. 1672 jako rodinné sídlo a obdařen mnoha výsadami. Nejpozději od r. 1709 zde sídlila Zelenohorské pošta, dědičná v rodě rytířů Táborských. V r. 1742 budova vyhořela a byla obnovena údajně dle plánů K. I. Diezenhoffera. Roku 1885 kupuje dům kněžna Vilemína z Aueršperku, nechává ho v l. 1888–89 eklekticky upravit a zřizuje zde byty pro ředitele zelenohorského

  Pavel Kroupa, 2.2. 2006

  pověsti

  Pošta představovala v éře dostavníků spojení malého ospalého městečka se širým světem. Sem přijížděli obchodníci, mušketýři i panstvo. Traduje se, že 3.srpna 1768 zde nocoval i sám císař Josef II.
  A. Berndorf, Topografie Nepomuka, 7.2. 2006


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nepomuk
  OOO