Antimachia

Andimáchia, Αντιμάχεια
Hrad se poprvé uvádí v r. 1418, ale postaven byl zřejmě již v předešlém století některým z velmistrů řádu rytířů sv. Jana. V polovině 15. stol. byl neůspěšně obléhán osmanskými Turky. Koncem 15. a počátkem 16. stol. bylo opraveno a zesíleno opevnění.
Hlavní obrázek místa
Vstupní brána
© Luděk Vláčil 09/2017
Hrad Antimachia patří k nejnavštěvovanějším památkám Řeckého ostrova Kos (Kós). Přímo před pevností je velké parkoviště, na němž můžete zaparkovat své zapůjčené auto. Pevnost je volně přístupná, ale v době sezóny se vybírá dobrovolné vstupné, za nějž dostanete občerstvení. Bude se vám hodit, areál je totiž opravdu rozlehlý. Jsou zde sice toalety, ale jak tomu zde na odlehlejších místech bývá, jejich návštěvu ani v nejnutnějším případě nedoporučuji. Funkční zdroj vody k osvěžení zde také nenajdete. V areálu se nacházejí alespoň dva udržované ortodxní chrámy, sv. Mikuláše a sv. Paraskevi, v nichž najdete příjemný stín.
Luděk Vláčil, 9.4. 2018
popis

Ve vnitrozemí ostrova Kos (Kós), 2,5 km od pobřeží, se rozkládá rozlehlá fortifikace - hrad, jenž se svými rozměry (290×120 m) blíží městečku. Ruiny zástavby na ploše cca 3,5 ha rýsují systém ulic a dojem městečka dotváří i existence dvou východokřesťanských chrámů a zřícenina mešity. Pevnost Antimachia bude zřejmě starší než na první pohled vypadá. Uprostřed nejohroženější a v současnosti nejzachovalejší severní hradby je mohutný rondel, sloužící i jako vstupní brána. Před ní je mírně vyvýšená plošiny pro postavení děl. Palbu též umožňovaly typické barbety, jimiž je vybavena dochovaná část obvodu v čele. Ze západu fortifikaci odděloval od zužujícího se hřebene přes 20 m široký příkop. Na severní přístupné straně byl příkop asi méně rozměrný, protože již není patrný. Na zbývajících stranách obléhání znesnadňovaly skalnaté svahy.

Luděk Vláčil - zdroj: Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK, file:///G:/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf a další, 9.4. 2018

historie

Středověká rytířská pevnost, hrad Antimachia, se poprvé uvádí na mapě Cristofora Buondelmontiho z roku 1418, ale zřejmě byla postaven již ve 14. století. V letech 1314-1315 přichází na ostrov řád rytířů sv. Jana (též johanité, Řád rhodských rytířů, poté Řád maltézských rytířů, dnes Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě). Jako zakladatel hradu je občas a bez udání zdroje uváděn velmistr Hélion de Villeneuve (1319-1346), což však není příliš pravděpodobné. Jako nejpravděpodobnější doba vzniku se jeví až období působení velmistra Juana Fernandeze de Heredia (1377-1396). V roce 1381 došlo k opevnění městečka Kósu a také je zmíněna fortifikace již existující osady. Vzhledem k tomu, že jiná opevněná osada na ostrově nebyla, je pravděpodobné že se jednalo právě o toto místo. O stáří osídlení svědčí i stavba chrámu sv. Paraskevi z pozdně byzantského období. Antimachia byla jedna…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK,file:///G:/tex-Dokumenty/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf a další, 9.4. 2018

Půdorys místa


©Zdroj: 2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 Palio Pyli
 Vokkolia
 bazilika Kapama
 bazilika sv. Pavla
 Asklépion
 Kefalos
 Odeion
 agora
 Kastelli
 Neratzia
Základní informace místa
ID místa: 13638
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.4.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama