Antimachia

Andimáchia, Αντιμάχεια
Hrad se poprvé uvádí v r. 1418, ale postaven byl zřejmě již v předešlém století některým z velmistrů řádu rytířů sv. Jana. V polovině 15. stol. byl neůspěšně obléhán osmanskými Turky. Koncem 15. a počátkem 16. stol. bylo opraveno a zesíleno opevnění.
Hlavní obrázek místa
Vstupní brána
© Luděk Vláčil 09/2017
Hrad Antimachia patří k nejnavštěvovanějším památkám Řeckého ostrova Kos (Kós). Přímo před pevností je velké parkoviště, na němž můžete zaparkovat své zapůjčené auto. Pevnost je volně přístupná, ale v době sezóny se vybírá dobrovolné vstupné, za nějž dostanete občerstvení. Bude se vám hodit, areál je totiž opravdu rozlehlý. Jsou zde sice toalety, ale jak tomu zde na odlehlejších místech bývá, jejich návštěvu ani v nejnutnějším případě nedoporučuji. Funkční zdroj vody k osvěžení zde také nenajdete. V areálu se nacházejí alespoň dva udržované ortodxní chrámy, sv. Mikuláše a sv. Paraskevi, v nichž najdete příjemný stín.
Luděk Vláčil, 9.4. 2018
popis

Ve vnitrozemí ostrova Kos (Kós), 2,5 km od pobřeží, se rozkládá rozlehlá fortifikace - hrad, jenž se svými rozměry (290×120 m) blíží městečku. Ruiny zástavby na ploše cca 3,5 ha rýsují systém ulic a dojem městečka dotváří i existence dvou východokřesťanských chrámů a zřícenina mešity. Pevnost Antimachia bude zřejmě starší než na první pohled vypadá. Uprostřed nejohroženější a v současnosti nejzachovalejší severní hradby je mohutný rondel, sloužící i jako vstupní brána. Před ní je mírně vyvýšená plošiny pro postavení děl. Palbu též umožňovaly typické barbety, jimiž je vybavena dochovaná část obvodu v čele. Ze západu fortifikaci odděloval od zužujícího se hřebene přes 20 m široký příkop. Na severní přístupné straně byl příkop asi méně rozměrný, protože již není patrný. Na zbývajících stranách obléhání znesnadňovaly skalnaté svahy.

Luděk Vláčil - zdroj: Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK, file:///G:/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf a další, 9.4. 2018

historie

Středověká rytířská pevnost, hrad Antimachia, se poprvé uvádí na mapě Cristofora Buondelmontiho z roku 1418, ale zřejmě byla postaven již ve 14. století. V letech 1314-1315 přichází na ostrov řád rytířů sv. Jana (též johanité, Řád rhodských rytířů, poté Řád maltézských rytířů, dnes Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě). Jako zakladatel hradu je občas a bez udání zdroje uváděn velmistr Hélion de Villeneuve (1319-1346), což však není příliš pravděpodobné. Jako nejpravděpodobnější doba vzniku se jeví až období působení velmistra Juana Fernandeze de Heredia (1377-1396). V roce 1381 došlo k opevnění městečka Kósu a také je zmíněna fortifikace již existující osady. Vzhledem k tomu, že jiná opevněná osada na ostrově nebyla, je pravděpodobné že se jednalo právě o toto místo. O stáří osídlení svědčí i stavba chrámu sv. Paraskevi z pozdně byzantského období. Antimachia byla jedna…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK,file:///G:/tex-Dokumenty/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf a další, 9.4. 2018

Půdorys místa


©Zdroj: 2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Řecko, Jižní Egeis, Kos

Místa v okolí

 Palio Pyli
 Vokkolia
 bazilika Kapama
 bazilika sv. Pavla
 Asklépion
 Kefalos
 Odeion
 agora
 Kastelli
 Neratzia
Základní informace místa
ID místa: 13638
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.4.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama