Udržovaná zřícenina středověkého hradu trojúhelného půdorysu na severním okraji historického města Mtskheta, nad pravým břehem řeky Aragvi. Hrad patřil do systému kamenných pevností, které střežily důležitou obchodní Jantarovou stezku.
Hlavní obrázek místa
západní čelo jádra hradu od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 07/2016
Zřícenina středověkého hradu Bebris Tsikhe na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Aragvi, na severním okraji městečka Mtskheta, 20 km severně od hlavního města Gruzie Tbilisi. Hrad byl vystavěn jako opěrný bod střežící důležitou obchodní stezku, známou po celém světě jako Jantarová, která procházela údolím meandrující řeky Aragvi. Z hradu bylo možné dokonale kontrolovat na severu široký tok řeky, vstupující do úzkého údolí sevřeného vysokými kopci, a na jihu důležitý soutok řeky Aragvi s řekou Mtkvari a předměstí Tbilisi. Hrad, respektive jeho zřícenina, je snadno přístupný z hlavní silnice spojující městečko Mtskheta a Narekvavi. Z hlavní silnice, kde je možno nechat zaparkované auto, je to na hrad cca 5 minut. Zřícenina je volně přístupná, ale dle všeho prochází nebo procházela nákladnou rekonstrukcí a zajištěním. Z hradeb je široký výhled na celé údolí řeky Aragvi až po soutok s řekou Mtkvarou, historické centrum Mtskhety s katedrálou zapsanou v UNESCO, či klášter na strmém vrchu nad levým břehem řeky.
Jan P. Štěpánek, 17.7. 2016
historie

Hrad byl založen v místě, kde bylo archeologicky doloženo již antické opevnění. Přesné datum založení však není známo, ani žádné další dějiny. Pevnost byla vystavěna na půdoryse trojlístku či spíše písmene T. Každé nároží bylo zpevněno mohutnou věžovitou stavbou s půlkruhovými nárožími. Nejlépe se zachovala baštovitá věž na západě. Na východě pak tato stavba plnila funkci jak strážní, tak obytné i branské zároveň. Nejméně se zachovala stavba v severní části, z níž se východní polovina zřítila po svahu do údolí. Mezi těmito stavbami se na protáhlém trojúhelníkovitém půdoryse rozkládalo nevelké nádvoří. Východně a jihovýchodně se na nižší terase rozkládalo nevelké předhradí. Přístupová komunikace do předhradí vstupovala od jihozápadu. Z předhradí se dochovala především věžovitá stavba na východě, na skále nad řekou.

Jan P. Štěpánek, 17.7. 2016

Gruzie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12957
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama