
Na místě zámku stál původně hrad, postavený v nevýrazné poloze na nízkém skalním suku nad mělkým údolím potoka Shanowennadrimina. Nevýrazná poloha někde u vody je pro anglonormanské hrady v Irsku příznačná. Jádro hradu zaujalo severní konec suku, jižně od něj se rozkládalo předhradí. Obě části hradu byly zhruba obdélné. Ve zříceninách zámku je i dnes rozpoznatelná jižní hradba jádra hradu. V jihozápadním pravoúhlém nároží je napůl zasypaná přízemní místnost s částečně dochovanou valenou klenbou. Klenba nese otisky prkenného bednění, je tedy datovatelná do doby vzniku hradu na začátku 13. stol. Jen pár metrů východně od ní je další přízemní valeně klenutá místnost. Její klenba přiléhá na spáru ke starší hradbě. Při stavbě klenby bylo bednění kryto košatinou, jejíž otisk je dosud patrný. Použití košatiny datuje klenbu nejdříve do 15. stol. Místnost osvětlovalo široké obdélné okno v hradbě. V západní boční zdi je malý krb. Při vstupu do místnosti… číst dále
Do 2. pol. 12. stol. byla zdejší oblast součástí irského království Uí Liatháin, pozdějšího panství Olethan. V době po anglonormanské okupaci Irska, v roce 1206, přidělil anglický král Jan Bezzemek (1199-1216) panství Olethan anglonormanskému šlechtici Vilému Barry. Král tím pouze potvrdil dřívější majetkové nároky Vilémova otce Filipa Barry. K zajištění Olethanu postavili jeho majitelé hrad Caisleán Ó Liatháin (hrad Olethan), známý také jako Barrymore (Veliký Barry). Z prvního jména je odvozeno jméno obce Castlelyons. Hrad stál na místě dnešního zámku, na nízkém vápencovém suku nad potokem Shanowennadrimina. Majetkem baronů (od roku 1261) a později vikomtů (od roku 1541) Barry z Buttevantu zůstal po celou dobu své existence. Na začátku 17. stol. byla hlavním rodovým sídlem tvrz Barryscourt. Vikomti Barry z Buttevantu byli do té doby katolického vyznání. Právě tehdy osiřel nezletilý David Barry. Podle tehdejších trestních zákonů (Penal Laws) byli… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.